dzisiaj jest: 30 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marian, Katarzyna, Jakub

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

Zdjęcie poglądowe lisa - miniaturaMałopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach od 20 do 26 kwietnia 2024 roku zostanie przeprowadzona wiosenna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienie lisów obejmie obszar całego województwa małopolskiego. Akcja będzie kontynuacją szczepienia z lat ubiegłych i wykonana poprzez rozrzucenie szczepionki z samolotów oraz jej ręczne wyłożenie.

Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci krążka/prostopadłościanu koloru zielonobrązowego o intensywnym zapachu rybnym zawierający wewnątrz blister aluminiowo – plastykowy wypełniony zawiesiną koloru pomarańczowego do czerwono-fioletowego.

Zalecenia:

• nie podnosić, nie dotykać i nie rozłamywać szczepionki,
  • przy ewentualnym kontakcie szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi ranami, oczami natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny lub najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej,
  • każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką zgłosić do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii,
  • w okresie akcji szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.

Szczegółowych informacji dotyczących szczepienia lisów udziela Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie - tel.: 146286090.

Informacja o zaleceniach w związku z akcją szczepienia lisów

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie