dzisiaj jest: 5 maja 2024 r.   ::    imieniny: Irena, Waldemar, Iryda

Wszyscy radni „za” budżetem na 2024 rok

Sesja RPT - Przewodniczący oraz zastępcyRada Powiatu Tarnowskiego jednogłośnie przyjęła uchwałę budżetową powiatu tarnowskiego na 2024 rok. Dochody prognozowane są na poziomie przeszło 257 mln zł, a wydatki wynieść mają ponad 262 mln zł.

- To budżet rozwojowy, Z rekordowymi wydatkami na inwestycje. Już teraz planujemy na nie przeszło 45 mln zł, a to dopiero sytuacja wyjściowa. W ciągu roku będziemy czynić starania o pozyskanie kolejnych dofinansowań zewnętrznych, bo takie możliwości na pewno się pojawią – przekonuje starosta Roman Łucarz. – Ten budżet o wiele łatwiej było skonstruować niż tegoroczny i zabezpieczyć pieniądze na wydatki bieżące ze względu na wzrost dochodów, co wynika z wyższej rządowej subwencji wyrównawczej. Wzrasta również subwencja oświatowa.

Starosta Roman Łucarz podczas przemówienia sesyjnego

Powiat może przeznaczyć rekordowe pieniądze na inwestycje głównie wskutek programów uruchomionych w poprzednim i w tym roku dla samorządów przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Największe dofinansowania otrzymał z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

Widok na salę obrad

I tak: spore kwoty zapisano w budżecie na dokończenie dwóch dużych inwestycji infrastrukturalnych – utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Wierzchosławicach-Dwudniakach (przeszło 4,1 mln zł) i dostosowanie budynku dla potrzeb filii Pogotowia Ratunkowego oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żabnie (ponad 3 mln zł). 3,2 mln zł jest w budżecie na modernizację budynków Domów Pomocy Społecznej w Stróżach i Nowodworzu, a 2 mln zł na modernizację Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ryglicach. 727 tys. zł zagwarantowano na renowację kompleksu dworsko-parkowego w Kąśnej Dolnej. Natomiast 2,6 mln zł zostanie w 2024 roku przeznaczone na poprawę stanu infrastruktury sportowej w jednostkach powiatu tarnowskiego.

Stół obrad waz z głosującymi

Kontynuowana będzie przebudowa odcinka drogi powiatowej Łęg Tarnowski – Łukowa – Śmigno – Lisia Góra. Na ten cel w przyszłorocznym budżecie jest prawie 3,4 mln zł. Wykonany zostanie remont drogi powiatowej Ryglice – Tuchów (4 mln zł). Na przebudowę drogi powiatowej w Wesołowie, polegającą m.in. na wykonaniu blisko kilometra chodnika dla pieszych zaplanowano prawie 2,5 mln zł, 1 mln zł na przebudowę odcinka drogi powiatowej w Szerzynach, a 875 tys. zł w Jodłówce-Wałkach. Wykonana zostanie dokumentacja techniczna dla modernizacji następnego odcinka drogi Więckowice – Grabno.

Zarząd powiatu tarnowskiego przy wspólnym stole

Opracowane zostaną też projekty przebudowy kolejnych obiektów mostowych – w Świebodzinie, Słonej, Czermnej, Rzepienniku Strzyżewskim oraz na granicy Szynwałdu i Zalasowej. Zrobiona zostanie dokumentacja niezbędna dla stabilizacji osuwiska w Rychwałdzie. Największe w historii powiatu fundusze, bo aż 15,8 mln zł, ujęto w budżecie na nowe nakładki asfaltowe na najbardziej zniszczonych odcinkach dróg w powiecie. - Chcieliśmy wykonać około 18 kilometrów nowych nawierzchni, ale ponieważ w przetargach spadają ceny usług w tym zakresie, to liczymy, że uda się zrobić więcej. – dodaje starosta Roman Łucarz. Zagwarantowano ponadto pieniądze na dotacje dla gmin na budowę chodników i ścieżek rowerowych przy drogach powiatowych.

Zespół folklorystyczny Grabnianie – Mali Małopolanie pod przewodnictwem ks. Łukasza Kalisza zaproszony na sesję do kolędowania