dzisiaj jest: 5 maja 2024 r.   ::    imieniny: Irena, Waldemar, Iryda

Ślubowanie uczniów klas pierwszych w Gromniku

Czapki dla pierwszoklasistówDnia 22 grudnia br. na hali gimnastycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego i Branżowej Szkoły I. Stopnia. Wydarzeniu towarzyszył niezwykle uroczysty charakter, wzięło w nim udział ponad 300 osób - rodziców i przedstawicieli rodzin oraz licznie zaproszeni goście.

Na hali sportowej pojawili się m.in. przedstawiciele Zarządu Powiatu Tarnowskiego ze Zbigniewem Karcińskim - Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Tarnowskiego na czele, a także przedstawiciele władz gminnych m.in. Bogdan Stasz - Wójt Gminy Gromnik oraz reprezentanci służb mundurowych.

Uczniowie w mundurach

Ceremonię rozpoczęła Małgorzata Sadłoń – dyrektor szkoły ponadpodstawowej w Gromniku, która powitała zebranych gości, podkreślając rangę wydarzenia, mającego miejsce w murach tej placówki oświatowej już po raz dwudziesty.

Uczniowie podczas uroczystości ślubowania

Jednocześnie dyrektor przekazała informację, że w szkole po raz pierwszy utworzono Odział Przygotowania Wojskowego, podlegający pod Ministerstwo Obrony Narodowej.

Zbigniew Karciński gratuluje uczniom nominacji

Dyrektor Małgorzata Sadłoń zwróciła się również do pierwszoklasistów w słowach „Cieszę się i jestem dumna, że wybraliście naszą szkołę, i że to my będziemy mogli pomagać Wam w zdobyciu kolejnych szczebli wykształcenia i nowych doświadczeń w waszym indywidualnym rozwoju. Ten uroczysty dzień jest także doskonałą okazją do refleksji nad sobą, do zadania sobie kilku fundamentalnych pytań: kim jestem? co jest dla mnie ważne i do czego dążę? Chciałabym, żebyście udzielając odpowiedzi na powyższe pytania wzięli pod uwagę słowa naszego patrona św. Jan Paweł II: „Każde pokolenie powinno zdawać sobie sprawę, iż wolność nie polega na tym, żeby robić, co nam się żywnie podoba, ale na prawie do robienia tego, co należy.”

Grażyna Karaś przemawia do uczniów

W akcie wręczenia czapek oraz pasowania uczniów klas I uczestniczyli: Zbigniew Karciński – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego, Grażyna Karaś - Przewodnicząca Komisji ds. Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, Bogdan Stasz – Wójt Gminy Gromnik, ppłk. Piotr Wójcik - dowódca 113 Batalionu Lekkiej Piechoty 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, mjr Paweł Wolak – Komendant Placówki Straży Granicznej w Tarnowie, bryg. Maciej Wolański – zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie oraz mł. insp. Krzysztof Ryba - Komendant Komisariatu Policji Tarnów-Centrum.

Uczniowie klas mundurowych podczas musztry

Uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Tekst przysięgi odczytał absolwent, dzielnicowy, sierż. Sztab. Witold Rojek.

Ślubowanie uczniów, w tle flaga Polski

Po części oficjalnej, nastąpiła część artystyczna w wykonaniu absolwentów, uczniów oraz nauczyciela Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku, która wprowadziła wszystkich zebranych na hali gości w bożonarodzeniową atmosferę.

Pokaz z samoobrony w wykonaniu uczniów

Pięknie wykonane kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne były okazją do wspólnego śpiewu i przeżywania tajemnicy Bożego Narodzenia.

Występy uczniów

Wydarzenie zakończyło się modlitwą poprowadzoną przez ks. Andrzeja Mirka – proboszcza parafii Gromnik oraz symboliczne łamanie się opłatkiem całej społeczności szkolnej wraz z zaproszonymi gośćmi.

Źródło: ZSOIZ w Gromniku