dzisiaj jest: 8 maja 2024 r.   ::    imieniny: Stanisław, Eryk, Liza

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Młodzi Polacy i Niemcy wspólnie przełamywali historyczne uprzedzenia i stereotypy

wymiana gromnik 2014 miniW pierwszej połowie lipca w Gromniku przebywali uczniowie z Gimnazjum w Gaimersheim w Bawarii. Pobyt młodzieży z Niemiec odbywał się w ramach wymiany polsko-niemieckiej, wspieranej przez niemiecki związek zajmujący się opieką nad grobami wojennymi.

Zajęcia historyczne poza murami szkoły

Już od czterech lat Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku współpracuje z Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge (VDK), niemieckim związkiem zajmującym się opieką nad niemieckimi grobami wojennymi. Uczniowie wyjeżdżali na tzw. Workcamp, gdzie poznawali wspólną historię, polepszali znajomość języka obcego oraz nawiązywali nowe znajomości. Z roku na rok liczba chętnych do uczestniczenia w wyjazdach historyczno-językowych rosła. W pierwszym roku współpracy na Workcamp wyjechało 4 uczniów, w roku 2012/2013 była to już 13 osób. Osiem z nich wyruszyło do Lommel - miasta we wschodniej Belgii - śledząc losy gen. Maczka, a  pięcioro do Costermano, miejscowości położonej w północnych Włoszech.

wymiana gromnik 2014 1

Widząc zainteresowanie młodych ludzi tworzeniem wspólnej przyszłości należało pomyśleć, w jaki sposób umożliwić większej liczbie uczniów czynny udział w podobnych wydarzeniach. Za pośrednictwem VDK Niedersachsen udało się nawiązać kontakt z przedstawicielem VDK w Bawarii, który pomógł znaleźć szkołę partnerską: Gimnazjum Gaimersheim. Po wstępnych ustaleniach zakresu działań, w listopadzie 2013r doszło do wizyty przygotowawczej, na której ustalono cele oraz szczegółowy program wymiany międzyszkolnej.

wymiana gromnik 2014 2

Pomysłodawcą zorganizowania tego spotkania był nauczyciel języka niemieckiego Małgorzata Sobieraj, organizująca od lat wyjazdy uczniów na Workcamp, natomiast do realizacji projektu po stronie polskiej przyczyniła się Marzena Habas - nauczyciel języka niemieckiego oraz Maciej Rzeźnik - nauczyciel języka angielskiego i historii, przekazując uczestnikom swoją wiedzę historyczną.

wymiana gromnik 2014 3

Młodzi Polacy i Niemcy: 100 lat od wybuchu I wojny światowej

Wymiana polsko-niemiecka Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku oraz Gimnazjum w Gaimersheim odbywała się pod hasłem „Polacy i Niemcy: 100 lat od wybuchu I wojny światowej - przełamywanie uprzedzeń i stereotypów, różnorodność kulturowa”.


wymiana gromnik 2014 4

Wymiana uczniowska odbywająca się na terenie Gromnika trwała od 3 do 11 lipca. W projekcie wzięło udział 47 osób: po 20 uczniów z obydwu szkół oraz opiekunowie. Projekt  skierowany był do uczniów klas rówieśniczych czyli klas I ZSOiZ w Gromniku oraz 9 klasy Gimnazjum w Gaimersheim. Tematem przewodnim wymiany międzyszkolnej była 100. rocznica wybuchu I wojny światowej. Na podstawie wydarzeń historycznych uczniowie poruszali tematykę dotyczącą uprzedzeń, stereotypów, praw człowieka, wolności oraz porozumienia między narodami.

wymiana gromnik 2014 5

W programie uwzględniono zarówno wydarzenia historyczne, pracę na cmentarzach z I wojny światowej, zajęcia warsztatowe, jak także wycieczki krajoznawczo-rekreacyjne w celu ukazania naturalnego piękna regionu Małopolski. Ważnym punktem programu był również wieczór kulturowy, na którym przedstawiciele każdego z kraju zaprezentowali tradycyjne tańce, stroje i potrawy oraz wspólne gry i zabawy wspierające przełamywanie barier językowych. Celem spotkania nie było tylko upamiętnianie wydarzeń z przeszłości ale przede wszystkim budowanie wspólnej przyszłości, wzajemnej tolerancji i szacunku. 

Uczniowie, poprzez czynny udział w zajęciach grupowych poświęconych wydarzeniom wojennym w latach 1914-1915 pogłębili wiedzę historyczną a poprzez bezpośrednią pracę na cmentarzach oddali hołd poległym. W ciągu dziewięciu mile spędzonych dni młodzież znalazła wspólne zainteresowania, poznała kulturę i zwyczaje sąsiadujących państw oraz zawiązała wspólne przyjaźnie, co w dużej mierze przyczyniło się do budowania wspólnej przyszłości bez wojen, wrogów i agresji.  

Spotkanie które miało miejsce w lipcu tego roku na terenie Gromnika to tylko część projektu zaplanowanego na dwa lata. W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie ZSOiZ w Gromniku jadą z rewizytą do uczniów ze szkoły partnerskiej w Gaimersheim. Tam, podejmowani przez rodziny goszczące, będą mieli możliwość bliższego poznania kultury i zwyczajów niemieckich oraz sprawdzenia się pod kątem językowym.

Projekt ten współfinansowany jest przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieżową w Warszawie, VDK Bayern oraz Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt