dzisiaj jest: 8 maja 2024 r.   ::    imieniny: Stanisław, Eryk, Liza

W ZSP w Radłowie zawisł portret ś. p. Janusza Kurtyki

portret kurtyki miniW Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. T. Kościuszki w Radłowie upamiętniono postać ś.p. Janusza Kurtyki, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Z Radowem związani byli rodzice prof. Kurtyki.

Odsłonięcie portretu upamiętniającego ś. p. prof. Janusza Kurtykę, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, poprzedziła uroczysta Msza Św. w intencji śp. Janusza Kurtyki i wolnej Ojczyzny koncelebrowanej przez J. E. Ks. biskupa Jana Piotrowskiego w Kościele Parafialnym w Radłowie.

portret kurtyki 1
Odsłonięcia dokonała  wdowa po Prezesie IPN Zuzanna Kurtyka. Uczestnicy uroczystości mogli także zapoznać się z programem artystycznym, przygotowanym przez młodzież ZSP w Radłowie oraz zwiedzić wystawę pt. „Katyń II”, poświęconą katastrofie smoleńskiej.

portret kurtyki 2
Autorem portretu ś. p. Janusza Kurtyki, który zawisł w murach radłowskiej szkoły jest Wojciech Turzyniecki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Lublinie.

portret kurtyki 4
Starosta Tarnowski Roman Łucarz przemawiając do zebranych w auli ZSP w Radłowie powiedział, iż poprzez odsłonięcie portretu ś. p. Janusza Kurtyki: pragniemy wskazać na wartości i ideały, którymi żył, i dla których pracował ś. p. Janusz Kurtyka. Jako Prezes Instytutu Pamięci Narodowej przyczynił się do odkłamania i spopularyzowania tematyki żołnierzy wyklętych, dążył do właściwego upamiętnienia szeregu bohaterów II Rzeczypospolitej oraz Polskiego Państwa Podziemnego, wspierał badania nad najnowszą historią Polski, a także właściwego przedstawiania i interpretacji dziejów PRL.

portret kurtyki 5

Był autorem licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych w tym zakresie. Bez wątpienia jego praca i działalność były ważnym wkładem w budowanie polskiej tożsamości narodowej na początku XXI wieku - podkreślił Starosta Tarnowski.

portret kurtyki 3
Organizatorami uroczystości byli Poseł na Sejm RP prof. Włodzimierz Bernacki i Starosta Tarnowski Roman Łucarz.