dzisiaj jest: 15 maja 2024 r.   ::    imieniny: Zofia, Jan, Izydor

Udany rok dla drogowych inwestycji w Powiecie Tarnowskim

podsumowanie drogi 2013 miniBlisko 15 mln zł zainwestowane zostało w tym roku w drogi, za których utrzymanie odpowiada tarnowskie Starostwo. Na tę kwotę składają się nie tylko środki własne powiatu i dofinansowania pozyskane z Unii Europejskiej, ale także państwowe - na usuwanie skutków powodzi i ministerialne. Władze powiatu doprowadziły także do odbudowy dróg rozjeżdżonych przez samochody dowożące materiał na powstającą autostradę w kierunku Dębicy.

Jednym z największych tegorocznych przedsięwzięć drogowych była przebudowa drogi powiatowej relacji Mokrzyska - Radłów - Łęg Tarnowski w miejscowościach Radłów, Łęka Siedlecka i Siedlec. Na to zadanie poszło przeszło 3,8 mln zł, z czego 3,3 mln zł pozyskano z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (długość odnowionego odcinka - 3,6 km).

Stuprocentowe dofinansowanie było do prac zakładających likwidację szkód powodziowych. Na odbudowę drogi powiatowej w Nowych Żukowicach i Nowej Jastrząbce (długość - 2,7 km) oraz drogi biegnącej przez Szczepanowie i Janowice (długość - 2,9 km) wydano łącznie ponad 2 mln zł. Remonty dróg w Ciężkowicach i Kośnej Dolnej oraz w Kipsznej kosztowały 664 tys. zł, a remont drogi Niwka - Bobrowniki Małe 418 tys. zł.
Ze środków własnych Starostwo wykonało nowe nakładki asfaltowe na drogach w Zgłobicach, Koszycach Małych, Łękawce, Wesołowie i Stróżach, Gorzycach i Otfinowie oraz w Kowalowej. Łącznie nową nawierzchnię asfaltową zyskało 5,65 km dróg - wydano na ten cel prawie 1,4 mln zł.

Rozebrany został stary most i wybudowany nowy w Szerzynach w ciągu drogi powiatowej Siepietnica - Lubaszowa. Inwestycja pochłonęła blisko 1,5 mln zł, a pięćdziesiąt procent tej kwoty stanowi dotacja z Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Ministerstwo dołożyło się również do rozebrania istniejącego i wybudowania nowego przepustu w Brzozówce w ciągu drogi powiatowej Tarnów - Zaczarnie - Stare Żukowice (koszt - 547 tys. zł) oraz przebudowy drogi powiatowej Szczurowa - Żelechów w miejscowości Siedliszowice (346 tys. zł).

Sukcesem zakończyły się ponadto negocjacje prowadzone przez władze powiatu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawcą, kontynuującym budowę autostrady w kierunku Dębicy. Odbudowane zostały drogi rozjeżdżone przez dostawców materiałów budowlanych w gminie Lisia Góra. Wartość wykonanych prac oszacowano na 3,2 mln zł.

- Zrobiliśmy w tym roku na drogach znacznie więcej niż zakładaliśmy - twierdzi Starosta Roman Łucarz. - Dzięki szybkiemu przeprowadzeniu procedury przetargowej na naprawę dróg uszkodzonych przez powodzie i szybkiemu uporaniu się z robotami, dostaliśmy drugą, a potem i trzecią transzę z budżetu państwa na szkody popowodziowe. Cieszy szczególnie doprowadzenie do pomyślnego finału sprawy odbudowy dróg zniszczonych w gminie Lisia Góra przez firmy dowożące materiał na autostradę.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zdecydowana większość zainwestowanych w tym roku pieniędzy w powiatowe drogi to środki zewnętrzne.