dzisiaj jest: 8 maja 2024 r.   ::    imieniny: Stanisław, Eryk, Liza

Rosyjska młodzież z wizytą w regionie

mlodziez kotlas 01 miniW dniach od 10 do 18 sierpnia 2012 roku w Tarnowie i w Powiecie Tarnowskim przebywała dwudziestoosobowa grupa młodzieży z miejscowości Kotłas w obwodzie Archangielskim (Rosja). Młodzi Rosjanie podczas spotkali się m.in. ze Starostą Tarnowskim Mieczysławem Krasem oraz odwiedzili cmentarze wojenne z okresu wielkiej wojny i Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna.

Młodzież przyjechała na zaproszenie Stowarzyszenia „Projekt Tarnów”, które otrzymało dofinansowanie z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach programu „Polsko -Rosyjska wymiana młodzieży i studentów”. Podczas pobytu młodzi Rosjanie zwiedzili najciekawsze zakątki Tarnowa i powiatu tarnowskiego. Mieli także okazje poznać i nawiązać kontakty ze swoimi polskimi rówieśnikami. Jednym z istotniejszych wydarzeń ich pobytu w Polsce, była wizyta studyjna na cmentarzach wojennych z okresu I wojny światowej.

13 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyło się spotkanie młodzieży ze Starostą Tarnowskim, który ich powitał i zaproponował ciekawą historyczną wycieczkę po ziemi tarnowskiej. Następnie została przedstawiona młodzieży historia działań wojennych w okresie I wojny światowej na ziemi tarnowskiej i pozostałości po tych walkach jakimi są cmentarze wojenne. Na cmentarzach tych pochowanych jest kilkanaście tysięcy żołnierzy armii rosyjskiej, którzy walczyli na tych terenach z armią austro-węgierską na przełomie 1914 i 1915 roku.

W powiecie tarnowskim znajduje się 111 cmentarzy z I wojny światowej z ogólnej liczby 400 wybudowanych przez Austriaków w latach 1915-1918. Cmentarze te są wyremontowane i zadbane. Opiekuje się nimi młodzież i samorządowcy gmin powiatu tarnowskiego. Po spotkaniu w Starostwie  młodzież zwiedziła trzy najpiękniejsze cmentarze wojenne w gminie Pleśna, cmentarz nr 191 i 192 w Lubince i 193 w Dąbrówce Szczepanowskiej. Żołnierze rosyjscy spoczywają na tych cmentarzach w oddzielnych kwaterach.

Następnie młodzież odwiedziła dworek w Kąśnej Dolnej, zwiedzając muzealną ekspozycję oraz dawną posiadłość Ignacego Jana Paderewskiego, a także Skamieniałe Miasteczko w  Ciężkowice.

Władze Powiatu Tarnowskiego prowadzą rozmowy z przedstawicielami Rejonu Kotłas w Rosji na temat dalszej współpracy i możliwości wymiany młodzieży pomiędzy tymi samorządami.

mlodziez kotlas 02

mlodziez kotlas 03