dzisiaj jest: 27 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Pałac ma nowego właściciela

Zabytkowy pałac Dąmbskich wraz z siedmiohektarowym parkiem jest od niedawna własnością samorządu Wojnicza. Powiat tarnowski sprzedał go gminie po cenie znacznie niższej od aktualnej wartości rynkowej. Rozwiązanie takie jest dopuszczalne, gdyż obiekt z przyległym terenem służył będzie celom publicznym.

Pałac z parkiem był ostatnio w gestii podległej starostwu szkoły ponadgimnazjalnej w Wojniczu. Kiedyś w budynku odbywały się lekcje, częściowo był wykorzystywany dla potrzeb internatu, ale od pięciu lat stał pusty i nic się w nim nie działo. Renowacji i zagospodarowania wymaga także okalający go park, ma być ogólnodostępny, co jest tym bardziej istotne, że w centrum Wojnicza brakuje terenów zielonych i rekreacyjnych.

Rozmowy o przejęciu posiadłości przez gminę Wojnicz między tamtejszymi władzami samorządowymi a starostwem trwały od jakiegoś czasu. W końcu zawarto porozumienie i teraz w gestii gminnych władz jest już pałac z siedmiohektarowym pakiem. Gmina Wojnicz zapłaci starostwu 1,2 mln zł, płatności rozłożono na 5 lat.

palac

- Pałac z parkiem sprzedaliśmy po mocno zaniżonej cenie, ale rozwiązanie takie jest dopuszczalne w przypadku obiektów, które będą służyły dla potrzeb instytucji publicznych. Inaczej tamtejszego samorządu nigdy nie byłoby stać na kupienie tego – twierdzi wicestarosta tarnowski Mirosław Banach. – Wojnicz zasługuje na po, aby mieć w końcu siedzibę urzędu miasta i gminy z prawdziwego zdarzenia. Dotychczasowa znajduje się na piętrze, pomieszczenia są ciasne, zupełnie niedostępne dla niepełnosprawnych. W dodatku w większości krajów europejskich jest tak, że szefowie lokalnych samorządów urzędują w budynkach zabytkowych i reprezentacyjnych.

Burmistrz Wojnicza Jacek Kurek, że dołozy wszelkich starań, aby jak najszybciej tam mogła mieścić się siedziba Urzędu Miasta i Gminy Wojnicz. Najpierw trzeba poszukać pieniędzy nie tylko na odnowienie zabytkowego obiektu, ale także renowację parku, istnieje pilna potrzeba m.in. odmulenia stawów. Liczy na pozyskanie na ten cel funduszy unijnych.