dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Nowa placówka dla dzieci

Radni powiatu tarnowskiego zdecydowali podczas nadzwyczajnej sesji, która odbyła się we wtorek 29 marca 2011 r., o likwidacji Domu Pomocy Społecznej w Rzuchowej i utworzeniu na jej bazie placówki opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego.

Przedstawiając uzasadnienie do uchwały podejmowanej przez radę powiatu tarnowskiego wicestarosta Mirosław Banach podkreślił, że powiat od 2 lat przygotowywał się do tego wydarzenia. – Koszty utrzymania pensjonariuszy w domach pomocy społecznej cały czas rosną. Powiat płaci także za utrzymanie wychowanków w tzw. domach dziecka poza swoimi granicami. W 2011 r. kwota za utrzymanie 86 dzieci wyniesie 2 mln 300 tys. zł. Decyzja o likwidacji DPS-u w Rzuchowej i utworzeniu  tym miejscu placówki dla dzieci pozwoli zaoszczędzić znaczne sumy w budżecie naszego samorządu. Ponadto będziemy mieli w powiecie tzw. dom dziecka i najmłodsi, którzy decyzją sądu są odbierani rodzicom, nie będą przenoszeni w odległe części naszego kraju – argumentował wicestarosta tarnowski.

W tym momencie 86 dzieci, mieszkańców powiatu tarnowskiego, znajduje się w placówkach opiekuńczo – wychowawczych w różnych miejscach Polski. Część z tych osób znajdzie miejsce w nowej placówce w Rzuchowej – będzie tam mogło zamieszkać 26 dzieci w wieku od 3 do 15 lat. Obiekt ma być gotowy do pierwszych wprowadzin w lipcu 2011 r. Prowadzona w nim modernizacja ma się zakończyć wcześniej, już 20 maja.