dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Samorządowcy o kulturze (i nie tylko) w Kąśnej

kul0Koordynacja działań w zakresie kultury na terenie gmin powiatu tarnowskiego, przedstawienie idei Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz pozyskanie środków finansowych na odbudowę popowodziowych zniszczeń to główne tematy spotkania wójtów i burmistrzów powiatu tarnowskiego, które odbyło się 1 marca w dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Na zaproszenie starosty tarnowskiego przybyli wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu tarnowskiego, przedstawiciele instytucji kultury i organizacji turystycznych. Spotkanie miało charakter roboczy, a główne tematy poruszane przez zebranych to wnioski po I Sejmiku Kultury Powiatu Tarnowskiego, który odbył się pod koniec stycznia w Żabnie. O tym mówił Ryszard Żądło, dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie. Dyskutowano m.in. o stworzeniu przez gminne ośrodki kultury warunków dla rozwoju stowarzyszeń działających na terenie gminy. Chodzi o to, że już wkrótce ośrodki nie będą miały takich jak dotychczas warunków do pozyskiwania pieniędzy na przedsięwzięcia kulturalne. Większą szansę na ich zdobycie dostaną za to stowarzyszenia. Problemem jest jednak długi proces rejestracji stowarzyszenia, który zniechęca i ogranicza do ich zakładnia.

kul1

Tematem dyskusji była także zmiana ustawy o organizacji i prowadzeniu działalności kulturalnej, która zakłada łączenie ośrodków kultury i bibliotek. Samorządowcy stanowczo opowiedzieli się przeciwko takim zmianom. – Biblioteki mogą zostać zdominowane przez ośrodki kultury, dotychczasowa działalność jest prowadzona w dobrej formie i nie ma potrzeby jej zmiany – stwierdzili wójtowie i burmistrzowie. Wójtowie i burmistrzowie powiatu tarnowskiego zgodzili się na „zawiązanie koalicji na rzecz kultury”. Wnioski z dyskusji przedstawiciel samorządowców – burmistrz Zakliczyna Jerzy Soska – przedstawi podczas forum wójtów i burmistrzów województwa Małopolskiego, które odbędzie się wkrótce w Racławicach.

kul2

Jan Czaja kierownik biura LDG „Dunajec-Biała” oraz Marcin Pałach  Dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji przedstawili propozycję członkostwa gmin w Tarnowskiej Organizacji Turystycznej (TOT). Przedstawili m.in. korzyści płynące ze wspólnego promowania regionu. Do organizacji oprócz powiatu tarnowskiego należą również miasto Tarnów i powiaty: dąbrowski, bocheński i brzeski. – W gminach jest duży potencjał. Można promować m.in. produkty regionalne, których nie brakuje na terenie powiatu, ale żeby to dobrze zrobić, potrzebna jest spójna i wspólna polityka promocyjna – to wnioski z dyskusji.

kul3

Na koniec spotkania wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak przedstawił problem zarządzania kryzysowego w kwestii przeciwdziałania powodziom w subregionie tarnowskim, ze szczególnym uwzględnieniem pozyskania środków finansowych na odbudowę popowodziowych zniszczeń. W spotkaniu uczestniczył także Bogusław Borowski Dyrektor Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.