dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Fantom dla pogotowia

19_fantom0Starosta tarnowski przekazał Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie nowoczesny fantom do nauki zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych i krążeniowo – oddechowych. Jedyne w naszym regionie tego typu nowoczesne urządzenie kosztowało 60 tys. zł. Powiat kupił je z pieniędzy własnych oraz zdobytych w ramach z rządowego programu „Wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia”.

Jest to manekin osoby dorosłej z ramionami do wkłuć i pomiaru ciśnienia. Konstrukcja fantomu umożliwia symulację zaawansowanych zabiegów obejmujące scenariusze ratownicze:

- dla dróg oddechowych,

- wkłucia dożylne,

- obarczanie odmy opłucnowej (obustronne podobojczykowe i podpachowe)

- defibrylację,

- pomiar ciśnienia krwi metodą nieinwazyjną oraz wymuszanie i rozpoznawanie odgłosów serca, płuc oraz perystaltyki.

Manekin ma sztuczną skórę, dzięki czemu można ćwiczyć między innymi wbijanie igieł. Do systemu można wprowadzić ponad 1400 zaburzeń rytmu serca. Z ćwiczeniem działań przy tego typu dolegliwościach ratownicy do tej pory mieli spore problemy. Urządzenie jest tak zbudowane, że może odtworzyć odgłosy klatki piersiowej czy bicia serca. - Fantom ma ogromne możliwości, będzie bardzo pomocny w naszej pracy - mówi Robert Dzierwa, pielęgniarz systemu ratownictwa medycznego w Tarnowie. Na fantomie będą mogli pracować nie tylko ratownicy, ale także mieszkańcy miasta.

19_fantom1

19_fantom3