dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

O „III Moście” w Stalowej Woli

v20Wystawa przygotowana przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie o Akcji III Most, jednej z najsłynniejszych operacji wywiadowczych II wojny światowej, prezentowana jest w Stalowej Woli. W Wydziale Zamiejscowym Nauk o Społeczeństwie KUL im. Jana Pawła II stanęło kilkanaście plansz prezentujących historię broni rakietowej V-2, proces rozpracowania tajemnicy tej niemieckiej broni odwetowej przez Polskie Państwo Podziemne, a także organizację i przebieg Akcji “Most III”.

Wystawa jest efektem ubiegłorocznych obchodów 65. rocznicy Akcji „III Most odbywających się na terenie powiatu tarnowskiego -  w miejscowościach Zabawa i Wał-Ruda. Jej tytuł to „Operacja „Wildhorn III” – „Most III” 25/26 lipca 1944 r”.  W Stalowej Woli, w wernisażu uczestniczyli starosta tarnowski Mieczysław Kras, naczelnik Wydziału Edukacji Edmund Juśko oraz naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie Ryszard Żądło, który wygłosił przy tej okazji okolicznosciową prelekcję. W wernisażu wziął również udział  dziekan Wydziału, ks. prof. dr hab. Marian Wolicki,  dyrektor Instytutu Pedagogiki,  ks. prof. dr hab. Andrzej Gretkowski oraz pracownicy naukowi i studenci Wydziału Zamiejscowego KUL.

Jak zgodnie podkreślali starosta tarnowski Mieczysław Kras i ks. prof. Marian Wolicki prezentacja wystawy w Stalowej Woli jest początkiem współpracy kulturalnej i naukowej pomiędzy Wydziałem Zamiejscowym Nauk o Społeczeństwie KUL a Starostwem Powiatowym w Tarnowie.
Warto zaznaczyć, że wystawa o akcji III Most ma swoistego rodzaju tournee. W październiku i listopadzie ub.r. była eksponowana w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, niewykluczone są kolejne wystawy w innych miastach Polski.

v2

v21