dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

"Minęła dekada" - jubileuszowa sesja

Uroczysta sesja pod hasłem „Minęła dekada” odbyła się w piątek, 3 kwietnia w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Tarnowie. Osoby zasłużone, które w czasie 10 lat istnienia powiatu tarnowskiego przyczyniły się do jego rozwoju, odebrały pamiątkowe ryngrafy i dyplomy. Gośćmi spotkania byli prof. Jerzy Buzek, premier, za którego rządów doszło do reformy administracyjnej i powstania powiatów, oraz prof. Mirosław Stec z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Na obraz powiatu pracowali przede wszystkim ludzie, którym chcemy za to podziękować – podkreślał starosta tarnowski Mieczysław Kras. -  Byli wśród nich radni, starostowie, członkowie kolejnych zarządów a także naczelnicy wydziałów, kierownicy referatów w Starostwie Powiatowym, dyrektorzy różnych jednostek. Ich praca zbudowała ten samorząd – mówi starosta. W sumie wręczono blisko 60 wyróżnień. Pod koniec ubiegłego roku – podczas koncertu zespołu Mazowsze – uhonorowano również kilkadziesiąt osób.

W swoim wystąpieniu prof. Jerzy Buzek podkreślił, że cieszy się, iż przyjeżdża do jednego z najlepszych powiatów w Polsce. – Reforma administracyjna sprawiła, że żyjemy w lepszej, rozwijającej się Polsce – powiedział były premier. Starosta Mieczysław Kras krótko podsumował to, co w ciągu 10 lat dokonał powiat. – Postawiliśmy na sprawną edukację, drogownictwo i dobrze rozwijająca się opiekę społeczną. – Nie udało się zapewne wszystko, ale gołym okiem widać, że w kolejne zarządy, starostwie i radni zrobili co w ich mocy, aby dokonać zmian na lepsze - powiedział. Od 1999 r. oddano m.in. do użytku nową szkołę w Ciężkowicach, sale gimnastyczne  - w Ciężkowicach, Zakliczynie, Tuchowie, Żabnie, Gromniku. Dwie kolejne – w Radłowie i Wojniczu – są już w budowie.

Zdaniem wicestarosty Mirosława Banacha, powiat na tle innych samorządów w Polsce wyróżnia się pod względem inwestycji ekologicznych. – Mało który samorząd może się pochwalić nowoczesnymi rozwiązaniami. My takie mamy w domach pomocy społecznej (kolektory słoneczne) czy szkołach (ogrzewanie za pomocą biomasy). Dlatego jesteśmy „przyjaźni środowisku” – podkreśla M. Banach.
Warto dodać, że w związku  jubileuszem 10-lecia powiatu tarnowskiego ukazało się specjalne wydawnictwo zatytułowane „Minęła dekada”. To opis działań, które od 1999 r. zrealizowano, aby powiat tarnowski rozwijał się i był dobrym miejscem do życia i pracy dla jego mieszkańców.

Kliknij tutaj!