dzisiaj jest: 27 listopada 2021 r.   ::    imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Ku pamięci Heleny Marusarzówny

rozmiar tekstu w artykule:

Podczas uroczystości - miniaturaPremier Mateusz Morawiecki uczestniczył w uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę rozstrzelania przez hitlerowców Heleny Marusarzówny w Pogórskiej Woli, wybitnej narciarki i patriotki. W wydarzeniu wziął udział również starosta tarnowski Roman Łucarz.

 

W czasie II wojny światowej Helena Marusarzówna zaangażowała się w ruch kurierski. Jako tzw. kurier tatrzański była łączniczką na trasie Zakopane – Budapeszt. Po aresztowaniu była więziona i brutalnie przesłuchiwana. Nie wyjawiła jednak niczego, co mogłoby obciążyć kolegów i koleżanki z konspiracji. 12 września 1941 roku, wraz z innymi współwięźniami została rozstrzelana przez hitlerowców w lesie w Pogórskiej Woli. Miała wówczas 23 lata.

- Marusarzówna mogłaby swoim życiorysem obdarować wielu z nas. W swoim krótkim życiu była mistrzynią narciarstwa i to siedmiokrotną, absolwentką szkoły handlowej. Brała udział w różnego rodzaju wystąpieniach i swoje przebogate życie, swoją energię oddawała bliskim, społeczności, wśród której żyła, oddawała Ojczyźnie – powiedział w Pogórskiej Woli premier Mateusz Morawiecki. - Helena Marusarzówna w 1939 roku, po napaści Niemiec na Polskę, poświęciła się ratowaniu ludzi, służyła jako łączniczka. Pochylam głowę przed Nią, przed jej towarzyszkami i towarzyszami trudnego, wojennego życia i jej wielkim bohaterstwem - dodał premier.

Premier podczas przemowy
Źródło: MUW

Na budynku Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli został również oficjalnie odsłonięty mural odzwierciedlający przedwojenne zdjęcie niezłomnej narciarki i patriotki. Autorem muralu jest Ryszard Paprocki – znany malarz specjalizujący się w tej dziedzinie. Warto wspomnieć, że artysta ten stworzył już kilka takich dzieł w regionie tarnowskim.

Mural z podobizną Heleny Marusarzówny

- Pan premier swoją wizytą uszanował tę wspaniałą, bardzo młodą osobę, która w wieku zaledwie 23 lat została rozstrzelana przez Niemców, która bardzo aktywnie działała w czasie II wojny światowej, jeśli chodzi o przeprowadzanie różnych grup przez Tatry. Helena Marusarzówna odegrała w polskiej historii bardzo ważną rolę – zaznaczył starosta Roman Łucarz.

Poniżej zdjęcia z uroczystości:

Tłum zebranych, trzymających symboliczne chorągiewki flagi polskiej podczas uroczystości

Tłum zebranych, trzymających symboliczne chorągiewki flagi polskiej podczas uroczystości

Widok na zebranych z odległości

Roman Łucarz, Włodzimierz Bernacki wśród zebranych

Samorządowcy podczas uroczystości

Samorządowcy podczas uroczystości

Przyjezdni uczniowie pozują na tle autobusu

Goście podczas uroczystości, przemowa Reginy Kiwior, dyrektor SP w Pogórskiej Woli.

Fot. Paweł Topolski

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:62
Wczoraj:907
W tym tygodniu:4694
W tym miesiącu:20402
Ogółem:1965305

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięOur website is protected by DMC Firewall!