dzisiaj jest: 24 września 2021 r.   ::    imieniny: Dora, Gerard, Teodor

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Najnowocześniejszy w Polsce radar pogodowy działa w Falkowej

rozmiar tekstu w artykule:

Uczestnicy spotkania pozują do zdjęcia - miniatura

Zakończyły się prace nad utworzeniem Lokalnego Systemu Ostrzegania Powodziowego w powiecie tarnowskim. Każdy zainteresowany mieszkaniec może po zasubskrybowaniu otrzymywać komunikaty z ostrzeżeniami smsem lub e-mailem. Skanujący chmury, supernowoczesny radar pogodowy w Falkowej swoim zasięgiem obejmuje obszar w promieniu około 70 kilometrów.

 

Prace nad budową systemu ostrzegania powodziowego w zlewni Białej Tarnowskiej ruszyły dziesięć lat temu po wielkiej powodzi, kiedy to niespodziewanie rzeka zalała m.in. lewobrzeżny Tuchów. Projekt składał się z dwóch etapów. Drugi kosztował 3 mln zł – 2,4 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

- Rozpoczyna działanie innowacyjny, najnowocześniejszy w Polsce system ostrzegania przeciwpowodziowego. Wykorzystuje najnowsze dostępne na rynku światowym technologie i rozwiązania techniczne, aby ostrzegać mieszkańców i pomagać im w ratowaniu cennego mienia, a także dostarczać informacje służbom ratowniczym – mówił starosta tarnowski Roman Łucarz.

Celem systemu jest właśnie wspomaganie podejmowania wczesnych decyzji w obliczu zagrożenia powodziowego z przeznaczeniem dla mieszkańców i przedstawicieli służb kryzysowych w oparciu o prognozę do 48 godzin (wezbrania rzeki i jej dopływów) oraz prognozę krótkoterminową (opady nawalne i związane z tym powodzie błyskawiczne). W ramach projektu m.in. wyposażono system w stacje pomiarowe poziomu wody przy ujściach głównych dopływów Białej, wybudowano lokalną stację radarową wraz z lokalnym radarem pogodowym do generowania ostrzeżeń o lokalnych zagrożeniach powodziami błyskawicznymi oraz opracowano kompleksowe oprogramowanie systemu LSOP.

- Zgłosimy ten projekt do ogólnopolskiego konkursu ogłoszonego przez Związek Powiatów Polskich. Chcemy, aby ten unikalny w skali Polski system stał się pierwowzorem – poinformował etatowy członek zarządu powiatu tarnowskiego Tomasz Stemlach, który nadzorował prace związane z utworzeniem LSOP.

Krystian Hytroś, kierownik agendy zamiejscowej UMWM w Tarnowie podziękował wszystkim, dzięki którym powstał system ostrzegający o zagrożeniach mieszkańców powiatu tarnowskiego, a w przyszłości także gorlickiego i nowosądeckiego, gdyż radar w Falkowej znajduje się na styku tych trzech powiatów.

W briefingu prasowym w Falkowej uczestniczyli również poseł Anna Pieczarka, wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma, dyrektor Wydzialu Rozwoju Powiatu Wiesław Gadziała, przewodniczący Rady Miejskiej w Ciężkowicach Michał Koralik oraz Waldemar Mlaś, dyrektor DHI Polska - firmy, która wykonała LSOP w powiecie tarnowskim.

Aby otrzymywać komunikaty o ostrzeżeniach sms i/lub email, należy włączyć subskrypcję na stronie internetowej, lub zastosować się do instrukcji poniżej.

Instrukcja włączenia subskrypcji, z mapą regionu

Poniżej zdjęcia z wydarzenia.

Zdjęcie radaru z oddali

Uczestnicy spotkania otrzymują ulotki

 

Zdjęcie uczestników spotkania, stojących w pobliżu radaru

Starosta Roman Łucarz przemawia podczas spotkania

Starosta Roman Łucarz przemawia podczas spotkania

Wiesław Gadziała przemawia podczas spotkania

Uczestnicy spotkania, słuchający przemowy

Tomasz Stelmach przemawia podczas spotkania

Starosta Roman Łucarz przecina wstęgę podczas otwarcia radaru

Anna Pieczarka przecina wstęgę

Tomasz Stelmach przecina wstęgę

Jacek Hudyma przecina wstęgę

Michał Koralik przecina wstęgę

Waldemar Mlaś przecina wstęgę

Wiesław Gadziała przecina wstęgę

Radar z oddali

Kopuła radaru z bliska

Wnętrze pomieszczenia przy radarze

Ujęcie na radar z boku, obok w stojaku trzy flagi - Unii Europejskiej, Powiatu Tarnowskiego, Małopolski

Ujęcie na radar z boku

 Fot. Paweł Topolski

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:33
Wczoraj:788
W tym tygodniu:3673
W tym miesiącu:17306
Ogółem:1917065

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd