dzisiaj jest: 5 sierpnia 2020 r.   ::    imieniny: Oswald, Emil, Maria

koronawirus nfz

O przebudowie infrastruktury drogowej i kolejowej na spotkaniu z samorządowcami

min adamczyk miniDo współpracy oraz do udziału w rządowych programach modernizacji i przebudowy dróg oraz sieci transportu kolejowego zachęcał Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk samorządowców z regionu tarnowskiego. W spotkaniu uczestniczyli także Starosta Tarnowski Roman Lucarz, Wicestarosta Jacek Hudyma, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasz Stelmach, Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka oraz Edward Czesak z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Minister Andrzej Adamczyk w trakcie spotkania, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Tarnowie poinformował, że rząd nie zamierza ograniczać pieniędzy na inwestycje publiczne, a wręcz przeciwnie – zwiększa na ten cel wydatki. Zapraszał samorządowców do współpracy w ogłaszanych przez jego resort programach.

min adamczyk 3

- Na Fundusz Dróg Samorządowych wydajemy miliardy złotych, a wkrótce przeznaczać będziemy jeszcze więcej środków na przebudowy i modernizacje dróg gminnych i powiatowych. Proszę: przygotowujcie inwestycje i składajcie wnioski o dofinansowania, by drogi samorządowe w Polsce były lepsze i bezpieczniejsze – powiedział.
Zachęcał też samorządowców do zainteresowania się propozycjami usprawnienia najczystszej formy transportu jaką jest transport kolejowy.
- Mamy program przebudowy przystanków kolejowych. Wiele z nich nie spełnia podstawowych wymogów. Na wielu nie mogą się zatrzymywać na przykład dłuższe pociągi, nie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Zdarza się, że przez miejscowość przebiega linia kolejowa, ale nie ma przystanku. Jeśli macie takie sytuacje to zgłaszajcie to wszystko do programu przystankowego – apelował.
Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma podziękował Panu Ministrowi za przekazane w tym roku dofinansowanie do modernizacji dwóch powiatowych dróg – przez gminę Pleśna i Zakliczyna oraz z Wierzchosławic do Dwudniaków, a także za pieniądze na stabilizację osuwiska w Zalasowej i remont mostu w Lubczy.
Edward Czesak z Zarządu Województwa przekazał uczestniczącym w spotkaniu starostom, burmistrzom oraz wójtom wiadomość, że samorząd wojewódzki przekazał 2 mln zł na pomoc dla gmin dotkniętych skutkami ostatnich obfitych opadów deszczu.
- Dziękuję za możliwość wysłuchania opinii, za przekazanie swoich uwag i sugestii. Takie spostrzeżenia będą cenne w podejmowaniu właściwych decyzji, zarówno na szczeblu rządowym jak i samorządu Małopolski - stwierdził Edward Czesak.

Wczoraj:2040