dzisiaj jest: 17 lutego 2020 r.   ::    imieniny: Zbigniew, Julian, Łukasz
Powiat Tarnowski
Gmina Ciężkowice
Powiat Tarnowski
Gmina Ciężkowice
Powiat TarnowskiLeśna droga

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top unia europejska

baner top rzeczpospolita polska

baner top esop

Wiele wymiarów chleba - słoneczne dożynki w Wojniczu

rozmiar tekstu w artykule:

relacja dozynki 2019 miniSzesnaście wieńców dożynkowych, tyle ile gmin w powiecie, piękna i słoneczna pogoda, mnóstwo atrakcji i spora frekwencja. Dopisało wszystko - dożynki Powiatu Tarnowskiego, które odbyły się w Wojniczu, były bardzo udane. W ich trakcie uhonorowano również najlepszych sołtysów w powiecie w 2018 roku.

Dożynki były dwudniowe. W sobotę w parku miejskim występowały formacje taneczne i zespoły muzyczne oraz prowadzone były warsztaty kulinarne i rękodzieła ludowego „Nasz Region, Nasza Tradycja - Nasze Dziedzictwo”, które współfinansowane były ze środków Unii Europejskiej. Mogli w nich wziąć udział wszyscy chętni. Wcześniej w gminach powiatu tarnowskiego - w ramach tego projektu - przeprowadzone zostały warsztaty „Plon niesiemy, plon…”, których celem było poznanie tradycyjnych zasad robienia wieńca dożynkowego. Wieczorem jako gwiazda wieczoru wystąpili Lachersi, a następnie odbyła się zabawa taneczna.

relacja dozynki 2019 1

Niedzielne uroczystości zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca Męczennika w Wojniczu, a celebrze przewodniczył ks. proboszcz Jan Gębarowski. Barwny korowód z wieńcami dożynkowymi przeszedł do parku miejskiego, gdzie staropolskie zwyczaje i obrzędy przypomniał zespół „Echo Doliny” z Biadolin Radłowskich.

relacja dozynki 2019 2

Starostowie dożynkowi - Sabina i Grzegorz Nowakowie, producenci borówki amerykańskiej, przekazali chleb upieczony z tegorocznych zbiorów gospodarzom dożynek - Staroście Tarnowskiemu Romanowi Łucarzowi i Burmistrzowi Wojnicza Tadeuszowi Bąkowi.

relacja dozynki 2019 3

W swoim wystąpieniu Starosta Roman Łucarz przypomniał, że w centrum każdych uroczystości dożynkowych jest właśnie chleb.

relacja dozynki 2019 4

- Ma dla nas Polaków wymiar sakralny. W popularnej pieśni eucharystycznej śpiewamy: „Panie dobry jak chleb”. Podkreślamy w ten sposób, że to właśnie chleb jest naszym najważniejszym pokarmem ziemskim. Chleb ma też wymiar rodzinny, bowiem jako rodzina gromadzimy się przy stole, aby wspólnie spożywać chleb, pokarm, który daje nam siłę i energię. I w końcu chleb to owoc naszej ziemi, ziemi na której mieszkamy i żyjemy. Dzięki pracy rolników ziemia ta wydaje swój owoc, który po przetworzeniu staje się chlebem. Zatem chleb ma wiele wymiarów i wiele symbolicznych znaczeń - mówił Roman Łucarz.

relacja dozynki 2019 5

Burmistrz Tadeusz Bąk wyraził nadzieję, że pobyt w gminie Wojnicz pozostawi w pamięci wszystkich gości dobre wspomnienia. Życzył, aby ten dzień był dniem pełnym radości i wytchnienia po trudach pracy przy żniwach.

relacja dozynki 2019 6

Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń mówił, że w dniu dzisiejszym podziękowania należą się nie tylko rolnikom, ale także sadownikom czy pszczelarzom - wszystkim producentom żywności. Zwrócił uwagę na bardzo pozytywne zjawisko - powstawania nowych kół gospodyń wiejskich. Obecnie w powiecie tarnowskim zarejestrowanych jest ich już przeszło 100, a jeszcze niedawno było ich tylko 17.

relacja dozynki 2019 7

Rolnikom za trud pracy dziękowali również Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, Posłowie Anna Czech, Wiesław Krajewski i Michał Wojtkiewicz, Senator Kazimierz Wiatr, Marszałek Anna Pieczarka z Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Radni Województwa - Wojciech Skruch i Stanisław Sorys.

relacja dozynki 2019 8

Jury w składzie: Paweł Smoleń (przewodniczący) oraz Danuta Cetera (etnograf z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie) i Beata Rompała (folklorysta) oceniło wieńce dożynkowe.

relacja dozynki 2019 9

W kategorii wieńca tradycyjnego dwa równorzędne pierwsze miejsca otrzymały wieńce przygotowane przez gminy Wietrzychowice i Ryglice, drugie - gminy Tarnów i Radłów, trzecie - gminy Szerzyny, Żabno i Zakliczyn. Natomiast w kategorii wieńca współczesnego zwyciężył wieniec z Gminy Wierzchosławice, drugie przyznano wieńcowi z Gminy Lisia Góra, a trzecie z Gminy Tuchów.

relacja dozynki 2019 10

Wręczono nagrody w konkursie na najlepszego sołtysa powiatu tarnowskiego w 2018 roku. Tytuł przypadł Józefowi Szczupakowi, sołtysowi Zakrzowa w Gminie Wojnicz, a wyróżnieni zostali Antoni Batko (Gmina Tarnów), Krzysztof Nowak (Gmina Zakliczyn), Jerzy Łącki (Gmina Tuchów), Waldemar Gądek (Gmina Gromnik), Danuta Martyka (Gmina Rzepiennik Strzyżewski), Krystyna Brach (gmina Ciężkowice), Zofia Zych (Gmina Lisia Góra), Kazimierz Mania (Gmina Pleśna), Leszek Katra (Gmina Wierzchosławice), Elżbieta Buchaniec (Gmina Wietrzychowice), Stanisław Starostka (Gmina Skrzyszów), Wiesław Matug (Gmina Ryglice), Tadeusz Wójcik (Gmina Żabno) i Wiesław Szwandrok (Gmina Szerzyny).

relacja dozynki 2019 11

Dodatkowymi atrakcjami były m.in. wesołe miasteczko, pokazy stażu bezpiecznej jazdy, prezentacje partnerów zagranicznych Powiatu Tarnowskiego z Francji oraz degustacje produktów lokalnych, koncert zespołu The Postman. Wykonane zostało wspólne zdjęcie uczestników dożynek, które trafi do tzw. kapsuły czasu.

Dwudniową imprezę zakończyły występy - zespołu Łobuzy oraz Haliny Mlynkovej, pochodzącej z Zaolzia piosenkarki, wokalistki zespołu Brathanki w latach 1998-2003.

Więcej fotografii z tego wydarzenia dostępnych jest - tutaj.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:153
Wczoraj:452
W tym tygodniu:153
W tym miesiącu:9009
Ogółem:1231815

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd