dzisiaj jest: 17 lutego 2020 r.   ::    imieniny: Zbigniew, Julian, Łukasz
Powiat Tarnowski
Gmina Ciężkowice
Powiat Tarnowski
Gmina Ciężkowice
Powiat TarnowskiLeśna droga

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top unia europejska

baner top rzeczpospolita polska

baner top esop

Dziękuję za przechowywanie skarbu wiary i miłości do ziemi ojczystej

rozmiar tekstu w artykule:

wywiad doz 2019 miniW najbliższą sobotę i niedzielę w Wojniczu odbędą się tradycyjne dożynki Powiatu Tarnowskiego. W sobotę rozpoczną się o godz. 15.00 warsztatami kulinarnymi i rękodzieła ludowego, zaś w niedzielę - o 12.30 Mszą św. dożynkową. Przy okazji dożynek zachęcamy do zapoznania się z okolicznościową rozmową z włodarzem powiatu, Starostą Tarnowskim Romanem Łucarzem.

Rozmowę możemy rozpocząć dość optymistycznie. Wszystko wskazuje na to, że ruszy wreszcie budowa nowego mostu nad Dunajcem i solidnej drogi, która połączy wierzchosławicki węzeł autostradowy z Mościcami i dalej ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie?
- Tak, nareszcie możemy naszym mieszkańcom przekazać dobrą wiadomość, że przetarg, który został ogłoszony przez zarząd województwa, został rozstrzygnięty i będzie podpisana umowa. Do pozytywnego obrotu sprawy przyczyniły się negocjacje nowego zarządu województwa z Wodami Polskimi, które zgodziły się na zmniejszenie rozpiętości przęseł na moście, dzięki czemu zmniejszył się znacznie koszt wykonania tej inwestycji. W tej chwili widzimy, że w granicach 140 mln zł możliwe jest wybudowanie łącznika z mostem, a za poprzedniego Zarządu Małopolski najtańsza oferta wynosiła przeszło 200 mln zł. Dlatego są duże oszczędności i możemy obiecać mieszkańcom, że termin zakończenia inwestycji w 2023 roku nie jest zagrożony. Wszystkie prace, które zaplanował nowy Zarząd Województwa Małopolskiego przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem.

dozynki pow 2019 zap 2

Samorząd powiatowy w tym roku też buduje nowy most - nad Białą w Lubaszowej. Jak przebiega ta inwestycja?
- Zgodnie z planem. Przypomnę, że jest to most o długości prawie 100 metrów. Najpierw musieliśmy rozebrać stary most, trzeba było również podnieść o metr przyczółki, bowiem dzisiaj warunki wydawane przez Wody Polskie są bardzo rygorystyczne jeśli chodzi o przepływ wody pod światłem mostu. Umowa na wybudowanie nowej przeprawy zawiera termin do końca listopada. Powinien być dotrzymany, gdyż są sprzyjające warunki atmosferyczne. Co prawda jest dość duży objazd, ale w przypadku wszystkich obiektów mostowych, które dotąd przebudowywaliśmy w Powiecie Tarnowskim, były objazdy o podobnej długości, a nawet większe i mieszkańcy musieli przez pół roku borykać się z tymi trudnościami. Teraz cieszą się wygodnymi i bezpiecznymi przejazdami przez rzeki czy potoki i tak też będzie w Lubaszowej. Choć na dzień dzisiejszy sytuacja z objazdem nie jest zła, bo jest alternatywna droga gminna, a dla pieszych i motorowerzystów wybudowana jest kładka, którą mogą przemieszczać się na drugą stronę. Są ponadto położone w rzece specjalne płyty i mieszkańcy, a zwłaszcza rolnicy, mogą przy niskim stanie wody swobodnie przejeżdżać i dojechać do pól nie korzystając z objazdu.

Na dożynki Powiat Tarnowski zaprasza do Wojnicza - informacje na temat programu wydarzenia dostępne są - tutaj

Jakimi jeszcze sukcesami inwestycyjnymi może w tym roku pochwalić się Starosta Tarnowski?
- Na pewno wybudowaniem pięciu odcinków dróg ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To prawie 7 kilometrów nowych nakładek asfaltowych za prawie 3 mln zł. Dofinansowanie do tych inwestycji wyniosło 80 procent. Oddaliśmy do użytku nowe obiekty sportowe dla naszej młodzieży - boisko wielofunkcyjne w Wojniczu i kompleks boisk przy Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej. Ciągle rozbudowujemy naszą perełkę - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wierzchosławicach-Dwudniakach. W tym roku, otwarty w ubiegłym, budynek wzbogacił się o piękną ujeżdżalnię z profesjonalnym zapleczem.

dozynki pow 2019 zap 1

W poprzednich latach udawało się władzom powiatu pozyskiwać sporą ilość środków zewnętrznych do budżetu. Czy ten rok jest równie udany pod tym względem?
- Wspomniałem już o pozyskanych pieniądzach z MSWiA na drogi w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych. Zdobyliśmy również dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury w kwocie przeszło 2,5 mln zł na budowę mostu w Lubaszowej. Z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymaliśmy niedawno milion złotych na Ośrodek w Dwudniakach, za co dziękuję Pani Marszałek Annie Pieczarce z Zarządu Województwa Małopolskiego, bo bardzo zaangażowała się w tę sprawę. W sumie na urządzenie tej placówki w nowej lokalizacji pozyskaliśmy już prawie 8 mln zł. Zdobywamy środki finansowe od wojewody na Domy Pomocy Społecznej - na różne formy działalności i wyposażenie w nowoczesny sprzęt. W tym roku nie ma natomiast rozdania jeśli chodzi o pieniądze z Unii Europejskiej, więc przygotowujemy wnioski pod nową perspektywę unijną.

Z różnych części kraju docierały informacje, że są problemy z przygotowaniem odpowiedniej ilości miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych dla podwójnego rocznika uczniów w związku z reformą oświaty. Jak z tą sytuacją poradził sobie Powiat Tarnowski?
- Wiedzieliśmy, że ten rok będzie wyjątkowy ze względu na podwójny nabór i dobrze przygotowaliśmy się do tej sytuacji. Nasze szkoły dysponują wolnymi miejscami, bo niż demograficzny odbił się również na naborze w naszych szkołach. W najlepszym okresie mieliśmy ponad pięć tysięcy uczniów, a w tej chwili mamy 2600, więc moglibyśmy przyjąć nawet 2 tysiące nowych uczniów i nie byłoby żadnego problemu. Na chwilę obecną mamy na nowy rok szkolny zapisanych 1300 uczniów, a myślę, że do września jeszcze ich przybędzie i bardzo cieszymy się z tego. Są szkoły, jak szkoła w Wojniczu, którą niedawno ukończyły trzy oddziały, a od września będzie mieć osiem nowych oddziałów, czyli pierwszych klas. Zapewniam, że wszędzie nauka odbywać się będzie na jedną zmianę i nie będzie żadnych kłopotów lokalowych.

Wiosną powódź - latem susza. Aura nie była zbyt przychylna dla rolników. Czy wpłynęło to niekorzystnie na zbiory zbóż w Powiecie Tarnowskim?
- Na pewno. Obserwujemy, że jeśli chodzi o zboża to plony są mniejsze, ale nie jest tak źle jak w innych częściach kraju, gdzie zboże zupełnie wysychało. U nas susza nie była tak dotkliwa i w powiecie tarnowskim nie ma tragedii w tym względzie. Natomiast jeśli chodzi o inne rośliny to zbiory kukurydzy będą bardzo dobre, podobnie jak zbiory rzepaku. Jest więc dobrze, choć mogłoby być dużo lepiej.

Tegoroczne dożynki powiatowe w Wojniczu. Jak będą wyglądały i kogo Pan na nie zaprasza?
- Wszystkich, którzy lubią po pierwsze dobrą zabawę, a także tych, którzy zainteresowani są działalnością rolniczą. Szczególnie zapraszam rolników z Powiatu Tarnowskiego i nie tylko, bo to przede wszystkim święto plonów, które w naszym powiecie organizowane jest po raz dwudziesty pierwszy. Zapraszam na dwa dni do Wojnicza. Będą gwiazdy wieczoru, mnóstwo różnych atrakcji, będą obecni nasi partnerzy zagraniczni. A korzystając z okazji chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim rolnikom w naszym powiecie. Za ciężką i trudną pracę, ale także pielęgnowanie i przechowywanie skarbu naszej wiary i miłości do ziemi ojczystej.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:69
Wczoraj:452
W tym tygodniu:69
W tym miesiącu:8925
Ogółem:1231731

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is a Joomla Security extension!