dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Erasmus plus w szkołach Powiatu Tarnowskiego

erasmus plus maj 2019 miniW maju w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Tarnowskiego odbyły się kolejne międzynarodowe wymiany młodzieżowe, realizowane z programu Erasmus plus. Uczniowie LO w Tuchowie uczestniczyli w spotkaniu młodzieży w partnerskiej szkole w Metković w Chorwacji, zaś ZSP w Ryglicach był gospodarzem spotkania w ramach projektu „Let’s get green- raising the awareness of ecological problems”.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach zakończyła się wizyta partnerów z projektu „Let’s get green- raising the awareness of ecological problems” z programu Erasmus plus. Uczniowie oraz nauczyciele ZSP w Ryglicach wraz z uczniami i ich opiekunami ze szkół w: Pluderhausen (Niemcy), Alcover (Hiszpania), Istambułu (Turcja) oraz Larissy (Grecja) spędzili intensywny i różnorodny tydzień, wypełniony zadaniami projektowymi, zabawami integracyjnymi oraz poznawaniem regionu i kultury polskiej. W pierwszym dniu wizyty uczniowie z krajów partnerskich zwiedzili szkołę, a następnie pracowali w grupach międzynarodowych na warsztatach kulinarnych, podczas których przygotowywali polskie potrawy z ekologicznych produktów na pierwszą wspólną kolację.

erasmus plus maj 2019 1

Kolejne dni były pełne takich zajęć projektowych, jak lekcja biologii, zajęcia integracyjno-sportowe we Fly Parku w Tarnowie, tańce narodowe, warsztaty ekologiczne w Muzeum Przyrody w Ciężkowicach czy w Gospodarstwie Ekologicznym „Sądecki Bartnik” czy degustacja produktów ekologicznych w Opactwie Benedyktyńskim w Tyńcu oraz warsztaty na temat roślin w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie. Nie zabrakło również aspektów kulturowych, takich jak zwiedzanie Krakowa czy też wizyta w Muzeum Figur Woskowych. Ostatni dzień uczniowie zaczęli od lekcji „uczeń dla uczenia”, na której mogli nauczyć się podstawowych zwrotów z języka polskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, tureckiego i greckiego. Kolejnym punktem programu było spotkanie z ekspertami ds. ekologii. Ostatnim punktem spotkania była kolacja pożegnalna, na której nie zabrakło polskiego jedzenia, dobrej zabawy i wielu wzruszeń na pożegnanie.

erasmus plus maj 2019 2

- Można śmiało stwierdzić, iż uczniowie z krajów partnerskich i z ZSP w Ryglicach znacznie poszerzyli swoją wiedzę na temat zagrożeń ekologicznych, sposobów ochrony Ziemi oraz zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Mieli również okazję spróbować wielu zdrowych, polskich potraw i poznać codzienne zwyczaje goszczących ich rodzin i polską kulturę. Nie zabrakło chwil do wymiany doświadczeń i wrażeń - podsumowuje spotkanie Stanisława Zalek, ucząca w ZSP w Ryglicach między innymi przedmiotów gastronomicznych.

Również w maju grupa sześciu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Tuchowie wraz z nauczycielami - opiekunami uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu młodzieży w partnerskiej szkole w Metković w Chorwacji. Obok uczestników z Polski, obecni byli partnerzy z: Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Włoch. To już trzecia wymiana międzynarodowa gdzie uczestnicy projektu mieli możliwość poznawać kulturę i zwyczaje innego kraju, poprawiać swoje umiejętności językowe i interpersonalne, poszerzać wiedzę z zakresu matematyki oraz zwiększać kompetencje cyfrowe.

erasmus plus maj 2019 3

- Wyjazd ten był świetną okazją do nawiązania nowych znajomości, poznania obcych kultur, a także podszkolenia języka angielskiego - relacjonuje jedna z uczennic tuchowskiego LO. - Cały tydzień był bardzo dobrze zorganizowany. Ponieważ jest to projekt językowo-matematyczny, codziennie rozwiązywaliśmy w grupach ciekawe zadania matematyczne, zarówno w szkole, jak i w terenie. Nie zabrakło też zajęć z nauki tańca oraz quizów geograficznych - dodaje.