dzisiaj jest: 17 lipca 2018 r.   ::    imieniny: Aneta, Bogdan, Aleksy
Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

„Autostradą” z Karwodrzy do Ładnej

rob drog miniPowiat Tarnowski jest gotowy do rozpoczęcia olbrzymiego przedsięwzięcia drogowego, największego w swojej historii. Jest nim budowa drogi powiatowej z Karwodrzy do Ładnej, która będzie alternatywą dla odcinka drogi wojewódzkiej nr 977 z Tarnowa do Tuchowa.

Gotowa jest już cała dokumentacja techniczna oraz uzgodniony montaż finansowy dla zapewnienia pieniędzy do realizacji tej inwestycji. Dokładna kwota znana będzie po przetargu, ale według kosztorysu wychodzi, że potrzeba będzie około 23 mln zł.

Zarząd Województwa Małopolskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczył na to zadanie prawie 13,8 mln zł. Kwoty dofinansowań w ramach konkursu na modernizację dróg powiatowych i gminnych są jednak mniejsze ze względu na dużą ilość złożonych wniosków (z 75 do 59 proc. wartości zadania), więc samorząd powiatu porozumiał się z samorządami Tuchowa oraz Skrzyszowa odnośnie współfinansowania modernizacji drogi, przebiegającej właśnie przez te dwie gminy. Ponieważ długości przebudowywanych odcinków są podobne zarówno w przypadku gminy Tuchów, jak również Skrzyszów, to uzgodniono, że samorządy obu gmin dołożą po milion złotych.

W sumie przebudowana zostanie jezdnia o łącznej długości 12,7 km w miejscowościach Karwodrza, Trzemesna, Łękawica, Skrzyszów i Ładna. Droga będzie solidna i bezpieczna, poszerzona do 6 metrów, a tam gdzie to nie jest możliwe - do 5,5 m. Wyremontowane będą też pobocza - w sumie będzie 3,7 km nowych chodników. Będą nowe zatoki autobusowe, dwa nowe mosty oraz rondo w Skrzyszowie. Dobudowany zostanie też 400 metrowy odcinek drogi w Skrzyszowie, aby ciąg jezdny omijał zabytkowy kościół w tej miejscowości.

- Był to pod wieloma względami bardzo trudny do przygotowania projekt. Warunkiem pozyskania tak dużych pieniędzy było m.in. połączenie modernizowanej jezdni z drogą szybkiego ruchu i strefą gospodarczą. Tutaj został on spełniony, gdyż powiatowa trasa łączyć będzie drogę krajową nr 4 w Ładnej z obszarem ekonomicznym w Tuchowie. W zasadzie droga z Karwodrzy do Ładnej to była jedyna formalna możliwość do ubiegania się przez nasz powiat o unijne pieniądze z drogowego programu subregionalnego - wyjaśnia Starosta Roman Łucarz.

Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg, a po jego rozstrzygnięciu podpisana umowa z wykonawcą. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to druga połowa 2019 roku.