dzisiaj jest: 18 czerwca 2018 r.   ::    imieniny: Elżbieta, Paula, Marek
Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top unia europejska

baner top rzeczpospolita polska

baner top esop

Wyśpiewali pamięć o Kresach

rozmiar tekstu w artykule:

przeg kresowy 2017 miniZ inicjatywy Wicestarosty Tarnowskiego Zbigniewa Karcińskiego od trzech lat organizowane są przeglądy pieśni kresowej. W tym roku w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbył się kolejny Przegląd Pieśni Kresowej o zasięgu wojewódzkim, co oznacza, że wydarzenie rozwija się z roku na rok.

Już wcześniejsze edycje pokazały, iż takie przedsięwzięcie jest potrzebne i ważne. Ma ono niezaprzeczalne walory edukacyjne, a jego celem jest utrwalenie w pamięci młodego pokolenia polskiego dziedzictwa Kresów.

- Zaczynaliśmy, jako przegląd powiatowy, a teraz ma już zasięg wojewódzki. Ranga tego przeglądu jest bardzo wysoka, a ponadto z każdym rokiem zasięg jego jest większy. Założeniem organizatorów jest pamięć o Kresach i ludziach, którzy tam mieszkali, tworzyli. Ich osiągnięcia nie mogą iść w niepamięć. Nasza inicjatywa przeglądu pieśni kresowej skierowana jest przede wszystkim do młodzieży, bowiem oni są najbardziej zagrożeni niepamięcią o polskości Kresów, a my starsze pokolenie powinniśmy się czuć się w obowiązku, aby do tego ostatecznego zaniku świadomości nie dopuścić - podkreśla Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński.

przeg kresowy 2017 1
Przegląd zgromadził wykonawców - solistów i zespołów w różnych grupach wiekowych. Doskonale przygotowano piosenki i pieśni kresowe oraz współczesne utwory, które nawiązują do tradycji i kultury kresowej.

- Warto się wsłuchać w treść utworów i poczuć klimat tamtych dni i wydarzeń. Za serce łapią zwłaszcza te utwory patriotyczne w przepięknych aranżacjach, wykonane pięknie przez młodzież i dzieci. Aż się chce być na takich występach. W ten sposób oddajemy hołd tym wszystkim, którzy na tych ziemiach mieszkali i niestety zginęli. Najbardziej są nam bliscy pomordowani niewinni ludzi przez nacjonalistów ukraińskich spod znaku bandery UPA i OUN-u w czasie rzezi wołyńskiej. Polakom pomordowanym w nieludzki sposób ten przegląd jest dedykowany. Bo jeśli o nich zapomnimy ich śmierć pójdzie na marne - dodaje Wicestarosta.

przeg kresowy 2017 2

Pełna podziwu dla występów dzieci i młodzieży miała przewodnicząca jury Hanna Samson-Majak - sopranistka. - Jestem pełna podziwu dla dzieci, które tak wspaniale śpiewają. Maja tak piękny repertuar zupełnie w kręgach młodych nieznany, a związany z nasza historią. Jednak starali się znaleźć różne formy interpretacji i jest to duży dla nich plus. Dlatego wszystkich chciałabym wyróżnić - dodaje Hanna Samson-Majak.

Corocznie poziom artystyczny wzrasta, na co ma wpływ udział dzieci i młodzieży w zajęciach szkół muzycznych. - Poziom był bardzo wysoki i co warto zaznaczyć, ten konkurs zyskuje na popularności wśród młodzieży szkolnej i nie tylko. Jeśli by była taka możliwość wszystkim uczestnikom dalibyśmy pierwsze miejsca, bo wszyscy są zwycięzcami, dlatego, że biorąc udział w takich konkursach umuzykalniają siebie, rozwijają się - ocenia Łukasz Gaj, Dyrektor Centrum Paderewskiego W Kąśnej Dolnej.

przeg kresowy 2017 3

Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody i wyróżnienia: w kategorii soliści (młodsi): I miejsce - Julia Roman z Zespołu Szkół w Gromniku; II miejsce - Eliza Gąsirowska - studio „Lokalny talent”; III miejsce - Alicja Rusin z Państwowej Szkoły Muzycznej w Domosławicach. Zespoły: (młodsze) I miejsce - Trio wokalne - Zespół Szkół w Gromniku; II miejsce - Zespół wokalny z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 Brzesko; III miejsce - Grupa wokalna - Zespół Szkół w Siemiechowie. Soliści starsi: I miejsce - Natalia Kucharska z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach; II miejsce - Julia Leszcz - Czarny Dunajec; III miejsce - Martyna Lis - Państwowa szkoła Muzyczna I stopnia w Domosławicach. Przyznano również trzy wyróżnienia dla: Alicji Ciszek, Anety Smoleńskiej i Dominiki Pruchnickiej. W kategorii zespołów starszych nie przyznano pierwszej nagrody. II miejsce zdobył chór szkolny z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzesku. III Nagrodę zdobyła Oliwia Serafin z opiekunem z Technikum nr 6 dla dzieci niewidomych i słabowidzących z Krakowa. Przed koncertem finałowym młodzież uczestnicząca w przeglądzie wysłuchała pięknego koncertu w wykonaniu rówieśników z zespołu Lwowskiej Szkoły Muzycznej.

przeg kresowy 2017 4
Organizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku. Honorowy patronat nad przeglądem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak.

Tekst i zdjęcia udostępnił Wiesław Szczupak

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:511
Wczoraj:306
W tym tygodniu:511
W tym miesiącu:7771
Ogółem:926305

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

soik nowy sacz

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is a Joomla Security extension!