dzisiaj jest: 27 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Uczniowie szkół powiatu gotowali we Francji oraz poznawali trudną historię relacji polsko-niemieckich wraz z młodzieżą z Bawarii

uczn wym 2017 miniW marcu bieżącego roku uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Tarnowskiego uczestniczyli w kolejnych odsłonach międzynarodowej wymiany młodzieży. Młodzież z ZSOiZ w Ciężkowicach gościła we francuskim Amiens, natomiast z ZSOiZ w Gromniku w niemieckim Gaimersheim.

Cztery uczennice z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach wraz z Dyrektorem Andrzejem Burnusem oraz tłumaczką - Katarzyną Potempą (ZSP w Żabnie), uczestniczyły w wymianie ze Szkołą Hotelarską w Amiens w Pikardii na Północy Francji.

uczn wym 2017 2

Wyjazd miał na celu zapoznanie z procesem kształcenia kucharzy i hotelarzy w szkole oraz zdobycie nowych umiejętności. W ramach rewizyty młodzież brała udział w zajęciach gastronomicznych z kuchni francuskiej, zapoznała się z bazą hotelową i restauracyjną regionu, zwiedziła zamek w Rambures, katedrę w Amiens, wybrzeże klifowe w rejonie Saint-Valery oraz atrakcje przyrodnicze okolic Abbeville.

uczn wym 2017 1
Jeden dzień pobytu został przeznaczony na organizację uroczystej kolacji dla 30 członków komitetu miast partnerskich. Uczennice przygotowały na to spotkanie między innymi tradycyjny polski rosół z makaronem, kotlet schabowy z ziemniakami i kapustą zasmażaną, kurczaka faszerowanego kaszą gryczaną z boczkiem i bukietem warzyw, cieciorkę ze szpinakiem i piersią drobiową.

uczn wym 2017 3
Z kolei uczniowie Liceum Ogólnokształcącego ZSOiZ w Gromniku odbyli drugi etap wymiany młodzieżowej w ramach współpracy polsko-niemieckiej. Była to wizyta w Gymnasium w Gaimersheim w Bawarii. W wymianie wzięło udział 20 uczniów ze strony polskiej oraz 19 ze strony niemieckiej. Projekt był współfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieżowej, Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge.

uczn wym 2017 4
„Polacy i Niemcy po II wojnie światowej - pojednanie w niespokojnych czasach” - to temat przewodni wymiany. Program obejmował zajęcia warsztatowe na temat propagandy w czasach I i II wojny światowej, a także wizyty w miejscach związanych z wydarzeniami II wojny światowej oraz poznanie atrakcji turystycznych regionu Bawarii.

uczn wym 2017 5
Uczniowie odwiedzili Monachium oraz Norymbergę, a w niej Centrum Dokumentacji II wojny światowej. Poznali malownicze okolice klasztoru Weltenburg - najstarszego browaru na świecie, smakując tamtejszą kulturę bawarską oraz poznając regionalne stroje.

uczn wym 2017 6
Celem spotkania młodzieży było przede wszystkim budowanie wspólnej przyszłości, wzajemnej tolerancji i szacunku, a także rozpoznawanie zagrożeń współczesnego świata.