dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Droga ku pojednaniu w niespokojnych czasach - polsko-niemiecka wymiana młodzieży w ZSOiZ w Gromniku

wym pol niem grom 2016 miniW Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku odbyła się kolejna wymiana młodzieżowa z Gymnasium w Gaimersheim (Bawaria - Niemcy).

W wymianie udział wzięło 20 uczniów ze strony polskiej oraz 20 ze strony niemieckiej. Projekt był współfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieżowej, Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge oraz Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

wym pol niem grom 2016 1
Polacy i Niemcy po II wojnie światowej - droga ku pojednaniu w niespokojnych czasach - to temat przewodni tegorocznej wymiany. Na podstawie wydarzeń historycznych, a szczególnie II wojny światowej, uczniowie poruszali tematykę dotyczącą uprzedzeń, stereotypów, praw człowieka, wolności oraz porozumienia między narodami.

wym pol niem grom 2016 2
Program wymiany obejmował zajęcia warsztatowe, prace porządkowe na cmentarzach z I wojny światowej w Chojniku i Siemiechowie, wizyta na cmentarzu żydowskim w Rzepienniku Strzyżewskim, cmentarzach wojennych w Staszkówce i Łużnej, wyjazd do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, a także wycieczki krajoznawczo-rekreacyjne w celu ukazania naturalnego piękna regionu Małopolski.

wym pol niem grom 2016 3

Młodzież zobaczyła najistotniejsze dla historii miasta zabytki Tarnowa, a także Krakowa zwiedzając miasto trasą królewską z przewodnikiem. Zwieńczeniem pobytu w Krakowie był rejs statkiem po Wiśle. W programie wymiany nie mogło również zabraknąć wizyty w Starostwie Powiatowym w Tarnowie, gdzie uczestników wymiany powitał Zbigniew Karciński - Wicestarosta Tarnowski.

wym pol niem grom 2016 4
Celem spotkania młodzieży nie było tylko upamiętnianie wydarzeń z przeszłości, ale przede wszystkim budowanie wspólnej przyszłości, wzajemnej tolerancji i szacunku. W ciągu dziewięciu mile spędzonych dni młodzież znalazła wspólne zainteresowania, poznała kulturę i zwyczaje sąsiadujących państw oraz zawiązała wspólne przyjaźnie, co w dużej mierze przyczyniło się do budowania wspólnej przyszłości bez wojen, wrogów i agresji.

W marcu przyszłego roku młodzież polska wyjedzie z rewizytą do Bawarii.