dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Już w najbliższą niedzielę - Memoriał płk. Władysława Kabata w Wietrzychowicach

most kabat mini26 czerwca w Wietrzychowicach odbędą się uroczystości upamiętniające postać płk. Władysława Kabata, dowódcy Akcji „Most III”. Imieniem Płk. Kabata nazwany zostanie również most w Jadownikach Mokrych, w ciągu drogi powiatowej nr 1305K relacji Szczurowa - Żelichów. Obchodom patronuje Prezydent RP Andrzej Duda.

Program obchodów przewiduje między innymi zawody konne, biegi terenowe na dystansach 2,5 oraz 10 km, zawody strażackie, mecz samorządowców z gmin Wietrzychowice i Żabno, a także prezentację filmu o bohaterze. Początek o godz. 10.00.

most kabat
Organizatorami wydarzenia są Gmina Wietrzychowice, Powiat Tarnowski oraz Stowarzyszenie Sportowe „Sokół Tarnów”.

Patronat honorowy nad uroczystościami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

O uroczystościach memoriałowych mówili podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Tarnowie Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Wójt Gminy Wietrzychowice Tomasz Banek.

most kabat 1
- Celem uroczystości jest przede wszystkim upamiętnienie płk. Władysława Kabata. W 2014 roku otwieraliśmy nowoczesny most w Jadownikach Mokrych, który poświecił Abp Józef Kowalczyk. Teraz, decyzją Rady Gminy zostaje nadana mu nazwa – imię Płk. Władysława Kabata „Brzechwy”. To również podkreślenie wkładu mieszkańców Gminy Wietrzychowice w tej słynnej Akcji „Most III” - mówił Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

Wójt Tomasz Banek zaprosił mieszkańców gminy i powiatu do uczestnictwa w uroczystościach oraz przypomniał postać bohatera: - Urodzony w Miechowicach Małych, żołnierz Armii Krajowej, o tragicznym życiorysie w okresie PRL-u, spoczął w Sobótce, gdzie jest upamiętniony między innymi poprzez nadanie mu honorowego obywatelstwa tej miejscowości - tłumaczył Tomasz Banek.