dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Na Jamnej o Chrzcie Polski

jamna chrzest miniZ inicjatywy Radnej Powiatu Tarnowskiego Ireny Kusion i Radnej Rady Miejskiej w Zakliczynie Ewy Nijak odbyły się dwa bardzo ciekawe konkursy dla dzieci i młodzieży, których główną ideą było uczczenie 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Honorowy patronat nad nimi sprawowali Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

jamna chrzest 1
Międzygminny Konkurs Plastyczny „Narodziny Polski” skierowany był do uczniów klas IV-VI ze szkół podstawowych w gminach Pleśna, Wojnicz i Zakliczyn. W sumie nadesłano 53 prace. Jury konkursu plastycznego wyróżniło i nagrodziło następujące prace:

Gmina Pleśna

I miejsce - Emilia Iwaniec kl. IV SP Pleśna
II miejsce - Emilia Sobarnia kl. VI SP Rychwałd
III miejsce - Krzysztof Sowa kl. V SP Janowice

Wyróżnienie: Emilia Koryga kl. VI SP Rychwałd

jamna chrzest 2

Gmina Wojnicz

I miejsce - Weronika Wołek kl. IV SP Biadoliny Radłowskie
II miejsce - Michał Bodzioch kl. V SP Biadoliny Radłowskie
III miejsce - Karolina Koń kl. IV SP Biadoliny Radłowskie

Wyróżnienie - Aleksandra Zabawa kl. VI SP Milówka

Gmina Zakliczyn

I miejsce - Zofia Poręba kl. VI SP Zakliczyn
II miejsce - Filip Turczak kl. V SP Filipowice
III miejsce - Gabriela Martyka kl. VI SP Faściszowa

Wyróżnienie: Hubert Mrzygłód kl. V SP Gwoździec

jamna chrzest 3
Nagrody laureatom konkursu plastycznego zostały wręczone w kościele pw. Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w Jamnej. Zanim jednak uhonorowano autorów najlepszych prac i ich opiekunów, zaprezentowano trzy zgłoszone inscenizacje w ramach drugiego konkursu - Międzygminnego Przeglądu Małych Form Teatralnych „Chrzest Polski, Miłosierdzie Boże”. Grupy pokazały się z dobrej strony, z ciekawymi scenariuszami, scenografią i grą aktorską. Jury doceniło równorzędnie wszystkie widowiska.

W prezbiterium jamneńskiego kościoła pokazali się uczniowie Zespołu Szkół Licealno-Technicznych z Wojnicza, którzy przygotowali przedstawienie „Miłość ponad sprawiedliwością" (pod opieką Romana Bojdo). Następnie zaprezentowali się gimnazjaliści z Pleśnej z przedstawieniem „Skąd nasz ród, gdzie korzenie" (op. Małgorzata Skrobisz, Beata Stankowska-Pyrda) i uczniowie Gimnazjum w Zakliczynie, którzy odegrali sceny z przedstawienia „Wielkie, duże...”. Zakliczyńska grupa przygotowywała się przy wsparciu nauczycieli: Marty Korzeniowskiej, Ewy Puławskiej-Łazarz, Agnieszki Mazgaj i Rafała Łopatki.

jamna chrzest 4
Uczestnicy gali w jamneńskim sanktuarium mieli też okazję wysłuchać koncertu wróblowickiej scholi „Saint Giles” z akompaniamentem sporego zespołu instrumentalnego pod kierunkiem Andrzeja Piątka. Zespół cieszy się ze wsparcia organizacyjnego radnej z Wróblowic - Ewy Nijak, dał temu wyraz, obdarzając na oczach publiki panią Ewę kwiatami i ciepłym słowem.