dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Wyróżnienie za zasługi dla tarnowskiej geodezji i kartografii

sobol grosz miniPodczas obrad XIII sesji Rady Powiatu Tarnowskiego Starosta Tarnowski Roman Łucarz uhonorował Mieczysława Sobola, emerytowanego geodetę, biegłego sądowego i pasjonata kartografii.

Mieczysław Sobol urodził się w Warszawie, w rodzinie oficera lotnictwa. Powstanie przeżył w stolicy, następnie był wywieziony do obozu, później wobec zniszczenia dotychczasowego miejsca zamieszkania trafił do rodziny w Tarnowie. W roku 1956 ukończył Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Zawodowo jest związany z geodezją i rejonem tarnowskim, zarówno na poziomie miasta, powiatu, jak i województwa. Pełnił między innymi obowiązki głównego geodety województwa. Dzięki jego osobistym zabiegom województwo tarnowskie miało jako pierwsze w kraju opracowaną nową mapę zasadniczą, a także jako jedno z nielicznych mogło się poszczycić własnym atlasem zawierającym wiele map i danych statystycznych dotyczących tego regionu.

sobol grosz
Pasją Mieczysława Sobola są mapy. Odnalazł między innymi najstarszy znany i zachowany do dziś obraz kartograficzny rejonu tarnowskiego- mapę okolic Gręboszowa z 1678 roku . Od kilku lat jest już na emeryturze, ale nadal wydaje opinie dla sądów w zakresie geodezji i kartografii. Był wielokrotnie odznaczany - w tym Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także złotą odznaką „Za zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii”.

sobol grosz 1
Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń oraz Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński wręczyli Mieczysławowi Sobolowi Grosz Tarnowski Ziemski, w dowód uznania jego zasług dla geodezji i kartografii regionu tarnowskiego.