dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Zakażenie HIV - oswajanie nieznanego lądu

konf aids 2015 miniW Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyła się konferencja pt. „Zakażenie HIV - oswajanie nieznanego lądu”, zorganizowana przez Starostę Tarnowskiego oraz Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”.

Konferencja była adresowana do instytucji terapeutycznych, opiekuńczo-wychowawczych, resocjalizacyjnych, pomocy społecznej, służb mundurowych, przedstawicieli szkolnictwa, studentów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz organizacji pozarządowych.

konf aids 2015 1
Celem było pogłębienie wiedzy na temat problematyki HIV/AIDS, profilaktyki zachowań ryzykownych, związanych z używaniem środków psychoaktywnych jak również związanych z tym zachowań seksualnych, prezentacja dobrych praktyk osób zajmujących się przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu, świadczeniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz poradnictwem w obszarze HIV/AIDS.

konf aids 2015 2
Starosta Tarnowski Roman Łucarz otwierając konferencję podkreślił: - Dzisiejsza konferencja poprzedza obchody Światowego Dnia AIDS, który corocznie obchodzony jest 1 grudnia. W ubiegłym roku z okazji tego dnia zorganizowaliśmy I Powiatową Konferencję z okazji Światowego Dnia AIDS. Zapewniłem wówczas Państwa, że Powiat Tarnowski będzie kontynuował tą ideę również w przyszłości, dlatego też spotykamy się w dniu dzisiejszym na konferencji poświęconej tej problematyce.

konf aids 2015 3
- Dlatego właśnie w walce z epidemią ważne jest partnerstwo na poziomie zarówno krajowym jak i lokalnym, włączanie się podmiotów i organizacji różnego szczebla i osób, w tym także osób żyjących z wirusem. Tak liczna obecność Państwa na dzisiejszej konferencji daje nadzieję, że w przypadku pojawienia się problemu będziemy w stanie stawić mu czoła, oraz że nasze działania podparte odpowiednią wiedzą nie będzie paraliżował strach i nieuzasadnione obawy przed zakażeniem a tym samym będziemy umieli pomóc ludziom dotkniętych tą chorobą - zaznaczył Starosta.

konf aids 2015 4
W sumie uczestnicy wydarzenia wysłuchali dziewięciu prelekcji, związanych z tematyką konferencji i poruszających następujące zagadnienia: Rola i znaczenie testów w kierunku HIV. Poradnictwo około testowe oraz Poradnictwo około testowe w grupie osób pozbawionych wolności i opuszczających zakłady karne (dr Eliza Mazur - Wszechnica Świętokrzyska Kielce, doradca Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Krakowie, Tarnowie i Kielcach); W kręgu podstawowych pojęć HIV/AIDS. Epidemiologia HIV/AIDS w Polsce (dr Renata Kowal, Wszechnica Świętokrzyska Kielce); Monitorowanie zjawiska narkomanii i zakażeń HIV w Województwie Małopolskim (Małgorzata Nowobilska-Stanios, Ekspert Wojewódzki do Spraw Informacji o Narkotykach i Narkomanii Województwa Małopolskiego); Rola organizacji pozarządowych w profilaktyce zachowań ryzykownych. Formy pomocy osobom zakażonym Wirusem HIV ze szczególnym uwzględnieniem kobiet (Renata Głowacka - Stowarzyszenie „Bądź z Nami” Warszawa); Profilaktyka HIV w „systemie rodzicielskiej edukacji” (Rafał Urbaś - Tarnowskie Towarzystwo Profilaktyki Społecznej); Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych - dlaczego warto w nią inwestować (Anna Borowiec - Specjalistyczna Poradnia Profilaktyczno-Terapeutyczna w Tarnowie); Niezdrowe zachowania jako wynik zdrowego rozwoju (Patryk Hajdo - Specjalistyczna Poradnia Profilaktyczno-Terapeutyczna w Tarnowie); Świat społeczny osób żyjących z HIV w Polsce - autobiograficzne wywiady narracyjne (Angelika Michalik - Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Chrzanowie).

konf aids 2015 5
konf aids 2015 6
Konferencję przygotował Zespół ds. Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Tarnowie.