dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Międzynarodowe Warsztaty Pianistyczne w domu Mistrza Paderewskiego

dworek paderewskiego miniCentrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej - instytucja, która od wielu lat intensywnie działa na polu edukacji szczególnie uzdolnionej młodzieży, po raz kolejny weźmie pod swoje skrzydła młodych artystów podczas rozpoczynających się 27 czerwca Międzynarodowych Warsztatów Pianistycznych Paso Robles - Chmielnik - Kąśna Dolna 2015.

Warsztaty organizowane w domu Mistrza, gdzie od wielu lat odbywają się koncerty i festiwale muzyczne na najwyższym poziomie, są wyjątkową propozycją dla młodych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności pod okiem znakomitych pedagogów. Tegoroczne Międzynarodowe Warsztaty Pianistyczne po raz kolejny zgromadzą młodych artystów z Polski, Ukrainy i USA. Tydzień spędzony w Kąśnej służyć ma nie tylko szlifowaniu warsztatu instrumentalnego, ale także być możliwością spotkania, wymiany kulturalnej i językowej dla uczestników wydarzenia. Dotychczasowe sukcesy uczestników poprzednich edycji warsztatów, które zaowocowały między innymi wyjazdami warsztatowiczów do Paso Robles w Californii są znakomitą formą otwarcia się na świat i zadzierzgnięcia kontaktów w wielu, także pozamuzycznych sferach. Wart zaznaczenia jest fakt, iż uczestnicy poprzednich edycji warsztatów, to obecni laureaci wielu konkursów krajowych i zagranicznych.

Aktywnie prowadzona współpraca pomiędzy Centrum Paderewskiego - instytucją kultury Powiatu Tarnowskiego, a Instytutem Muzyki Polskiej w Los Angeles oraz Miastem Paso Robles - gdzie swoje winnice miał Ignacy Jan Paderewski, od 2008 roku owocuje podtrzymywaniem kontaktów na polu edukacyjnym oraz artystycznym, a co za tym idzie - stwarzaniem nowych możliwości rozwoju szczególnie uzdolnionej młodzieży.

Warsztaty poprowadzi Marek Żebrowski - pianista, kompozytor, Dyrektor Polish Music Center przy University of Southern California oraz Dyrektor artystyczny Festiwalu im. Paderewskiego w Paso Robles, Kalifornia. Zajęcia warsztatowe prowadzone będą wielopłaszczyznowo - obok indywidualnych zajęć fortepianowych uczestnicy będą mieli także możliwość poznania oraz praktykowania zagadnień z zakresu muzyki kameralnej przy udziale wiolonczelisty Larsa Hoefsa. Ogromne doświadczenie pedagogiczne prowadzących warsztaty pozwoli także na wysłuchanie wykładów z zakresu form muzycznych, historii muzyki oraz współczesnych trendów wykonawczych.

zebrowski warsztaty
Tydzień warsztatowy zakończy uroczysty Recital w Dworku I. J. Paderewskiego, który odbędzie się w sobotę, 4 lipca. Podczas koncertu wystąpią Marek Żebrowski, Lars Hoefs oraz uczestnicy warsztatów: Oleksandr Dzwinkowski (UKR), Kannan Freyaldenhoven (USA), Daniel Ha (USA), Magdalena Kuropatwa (PL), Miłosz Marcinkiewicz (PL), Julia Medynska (UKR). Koncert zaszczyci swoją obecnością delegacja z USA oraz przedstawiciele amerykańskiej dyplomacji.

W programie koncertu znajdą się utwory J. S. Bacha, W. A. Mozarta, F. Chopina, I. J. Paderewskiego. Początek koncertu o godz. 18.00, a dla chętnych melomanów możliwość podróży autokarem, który o godz. 16.30 odjedzie sprzed Tarnowskiego Teatru (prosimy o rezerwację pod numerem 14 621 09 21). Szczegółowe informacje na: www.paderewski.tarnow.pl. Wstęp na koncert jest WOLNY.