dzisiaj jest: 27 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Słowa wdzięczności dla rolników i… sołtysów w pięknej gminie Ciężkowice

dozynki powiatowe 2014 00 miniXVI Dożynki Powiatu Tarnowskiego odbyły się w Ciężkowicach. Dziękowano Bogu za tegoroczne plony, swoje wieńce zaprezentowały wszystkie gminy w powiecie, pierwszy raz uhonorowano też najlepszych sołtysów podtarnowskich miejscowości.

dozynki powiatowe 2014 01

Po uroczystej Mszy Świętej Dożynkowej, która odprawiona została w Kościele Parafialnym w Ciężkowicach uformował się korowód złożony z grup wieńcowych i zespołów artystycznych, który przemaszerował do amfiteatru letniego. Tam odbyła się część oficjalna uroczystości. Swoją obecnością zaszczycili ją m.in. przedstawiciele Zarządu Województwa Małopolskiego - Roman Ciepiela i Stanisław Sorys, Posłowie Edward Czesak, Michał Wojtkiewicz, Józef Rojek, Andrzej Sztorc i Robert Wardzała, wójtowie i burmistrzowie gmin w powiecie, a także goście z Szolnoka na Wegrzech, którzy dzień wcześniej w tarnowskiej piekarni Jana Błaszkiewicza wraz ze Starostami Powiatu Tarnowskiego piekli chleb przyjaźni polsko-węgierskiej. Rolę gospodarza miejsca dożynkowego pełniły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Ciężkowic, a starostami dożynkowymi byli Małgorzata i Waldemar Rutka z Ciężkowic.

- Z szacunkiem chylimy dziś głowy przed rolnikami - mówił Burmistrz Ciężkowic Zbigniew Jurkiewicz. Przypomniał, że polski rolnik zawsze był wartością samą w sobie i życzył rolnikom, aby nastały dla nich dobre czasy.

dozynki powiatowe 2014 02

Starosta Roman Łucarz podziękował Księdzu Proboszczowi za piękną homilię, a zwłaszcza za poruszenie ważnego aspektu szacunku dla chleba. - Chleb w naszych domach zawsze powinien być w godnym miejscu - mówił Starosta. - Przekazuję wszystkim rolnikom w powiecie wyrazy szacunku i słowa wdzięczności.

dozynki powiatowe 2014 03

W powiatowym konkursie wieńca wzięły udział wszystkie gminy. W kategorii wieńca tradycyjnego przyznano dwa pierwsze miejsca - Gminie Ryglice i Gminie Radłów. Drugie miejsce zajął wieniec z Gminy Szerzyny, a trzecie z Gminy Rzepiennik Strzyżewski. Wyróżniono wieńce z gmin: Ciężkowice, Zakliczyn i Wietrzychowice. Natomiast w kategorii wieńca współczesnego przyznano tylko jedno wyróżnienie - Gminie Wierzchosławice. Wieńce oceniało jury w składzie: Wicestarosta Mirosław Banach oraz Maria Cetera i Urszula Gieroń z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.

dozynki powiatowe 2014 04

Pierwszy raz podczas powiatowych dożynek uhonorowano najlepszych sołtysów. - Rola sołtysa w społeczności lokalnej jest ogromna, a ich praca często jest niedoceniana - twierdzi Starosta Roman Łucarz. - Nierzadko do swojej pracy dokładają ze swojej kieszeni, dlatego uważam, że powinien im przysługiwać dodatek emerytalny za lata społecznego działania. Od samego początku sprawowania swojej funkcji dużą rolę przywiązuję do współpracy z sołtysami i systematycznie się z nimi spotykam.

Tytuł „Najlepszego Sołtysa Powiatu Tarnowskiego 2013” otrzymał Eugeniusz Stępek z Gminy Zakliczyn. Drugim miejscem kapituła wyróżniła Józefa Szczupaka z Gminy Wojnicz, a trzecim Ewę Michałek z Gminy Tuchów.

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria