dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

OSP Zakliczyn zwycięża w międzynarodowych zawodach

osp zakliczyn zwycieza w miendzynarodywch zawodach miniOd 7 do 10 sierpnia 2014 roku po raz piąty Samaritan International przy udziale włoskiej organizacji ANPAS zorganizował zawody Samaritan International Contest we Włoszech, w mieście Adria, rejonie Wenecji. W zawodach uczestniczył jednostka OSP z Zakliczyna, która w klasyfikacji generalnej zawodów zajęła pierwsze miejsce.

Samarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych (SFOP) jako członek Samaritan International (SAMI) już po raz trzeci brała udział w zawodach. Polskę reprezentowała (jako członek SFOP) Ochotnicza Straż Pożarna w Zakliczynie, która zwyciężyła w klasyfikacji generalnej zawodów, zajmując pierwsze miejsce.

Reprezentacja SFOP składająca się z czynnych członków OSP Zakliczyn w składzie: Agnieszka Martyka, Soból Tomasz, Soból Jakub, Trytek Sebastian, Surga Paweł, pod opieką Ewy Klocek, rywalizowała w konkurencjach sprawnościowych oraz dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Ponad 80 wolontariuszy z Austri, Niemiec, Włoch, Francji, Polski, Litwy, Słowacji, Łotwy i Węgier już pierwszego dnia na torze wyścigowym Adria International Raceway zmagało się w konkurencjach sprawnościowych drużynowo i indywidualnie. Od momentu rozpoczęcia konkurencji drużynowej wyniki zespołu z Zakliczyna potwierdzały dobre przygotowanie i zgranie drużyny. Kolejny dzień to test z wiedzy i podróż do Wenecji, w którym to mieście rozgrywały się konkurencje z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej.

osp zakliczyn zwycieza w miendzynarodywch zawodach 1
Punkty Alfa, Bravo, Charlie, Delta rozmieszczone w czterech stronach miasta były miejscem gdzie zaaranżowano scenki odzwierciedlające tragiczne sytuacje, w których wolontariusz może się znaleźć i musi podjąć odpowiednie działania. Amputacja członków ręki, skażenie i obrażenia kwasem, jednoczesne wdrożenie procedur resuscytacyjnych trzem osobom poszkodowanym, czy zadławienie i wsparcie psychiczne osób głuchoniemych to tylko niektóre z realizowanych zadań.

Podczas trwania Contestu 8 sierpnia prezes OSP Zakliczyn dh. Maciej Gofron jako członek zarządu SFOP wziął udział w roboczym prezydium Samaritan International prowadzonym przez sekretarza organizacji Christiana Reutera. Spotkanie miało na celu podsumowanie 2013 roku w działaniach SAMI na terenie Europy, oraz przygotowanie harmonogramu zadań do realizacji na następny okres. Prezydium jako kluczowy kierunek do realizacji przedstawiło potrzebę ustanowienia standardu szkolenia pierwszej pomocy dla wszystkich członków Samaritan International.

W imieniu ANPAS głos zabrała Lucia Colonna która zaproponowała współpracę dotyczącą wymiany wolontariuszy przy udziale programu Erazmus+. Prezydium było również czasem na podsumowanie i gratulacje dla Samaritan International, która jako organizacja parasolowa obchodzi w tym roku 20-lecie jej założenia. W wideo konferencji udział wziął prezydent Samaritan International a zarazem europoseł Knut Fleckenstein.

Takie zawody to nie tylko konkursy i rywalizacja. Możliwość spotkania się wolontariuszy z całej Europy, zawieranie nowych kontaktów i wymiana doświadczeń to główny cel przyświecający tej europejskiej inicjatywie. Jest to również zachęta do czynnego angażowania się młodych ludzi w działania organizacji pozarządowych.