dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Prezydent dziękuje za wspieranie rodzin wielodzietnych

karta duzej rodziny miniStarosta Roman Łucarz odebrał podziękowanie od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jego małżonki Anny Komorowskiej za włączenie się do wspólnego budowania dobrego klimatu dla rodzin w Polsce, troskę o dobro rodzin wielodzietnych i wrażliwość na ich potrzeby, czego wyrazem jest wprowadzenie powiatowej Karty Dużej Rodziny 3+ i Rodziny Zastępczej.

Samorząd Powiatu Tarnowskiego był drugim samorządem powiatowym w Polsce, który wprowadził taką kartę. Uchwałę o ustanowieniu Karty Dużej Rodziny dla rodzin wielodzietnych i rodzin zastępczych podjęła Rada Powiatu Tarnowskiego w czerwcu 2012 roku. Od tego czasu wydawana jest rodzinom wielodzietnym oraz rodzinom zastępczym zamieszkującym w powiecie tarnowskim celem potwierdzenia uprawnień do korzystania z dóbr kultury, rekreacji i sportu oraz innych dóbr i usług na preferencyjnych warunkach oferowanych przez podmioty, które zadeklarowały chęć włączenia się w to działanie.

karta duzej rodziny 1

W regulaminie określono, że przez rodzinę wielodzietną rozumie się rodzinę składającą się z rodziców, rodzica bądź opiekuna prawnego wychowujących troje lub więcej dzieci, w wieku do 18 roku życia lub do ukończenia 25 roku życia w przypadku gdy dziecko uczy się lub studiuje. Dostaje ją każdy uprawniony członek rodziny wielodzietnej lub zastępczej. Posiadacz karty jest uprawniony do korzystania z wielu ulg i zwolnień. Katalog obejmuje m.in. zniżki przy zakupie biletów do Teatru, rabaty oraz wolne wejściówki do muzeów, na koncerty organizowane przez Centrum Paderewskiego, zniżki w opłatach za jazdę konną, za korzystanie z sauny, basenu rehabilitacyjnego, groty solnej, ale także przy zakupach artykułów spożywczych, sprzętu gospodarstwa domowego, podręczników i artykułów szkolnych, a nawet przy usługach fryzjerskich.

Celem uzyskania „Karty Dużej Rodziny 3+ i Rodziny Zastępczej” rodzic lub opiekun prawny musi złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami w Starostwie Powiatowym w Tarnowie przy ul. Narutowicza 38. Rozpatrywany jest w ciągu 14 dni od jego złożenia. Aktualnie wydano 120 kart członkom rodzin wielodzietnych.

- W najbliższym czasie podejmiemy działania, aby jeszcze bardziej wypromować kartę. Będziemy też apelować do kolejnych instytucji i firm o zadeklarowanie ulg i zwolnień - zapowiada starosta Roman Łucarz. - Naszym celem jest umacnianie i wspieranie tych rodzin, a także promowanie modelu rodziny wielodzietnej i pozytywnego jej wizerunku.

Starosta niedawno w Pałacu Prezydenckim odebrał podziękowania dla samorządu Powiatu Tarnowskiego za troskę o rodziny wielodzietne od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jego małżonki Anny Komorowskiej.

Foto. Wojciech Olkuśnik (Fotograf Prezydenta RP)