dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Oddali cześć bohaterom antykomunistycznego podziemia

wyklenci 2014 mini1 marca obchodzony był w całym kraju po raz czwarty Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Regionalne uroczystości tego święta miały miejsce w Tarnowie 28 lutego. Ich organizatorami byli: Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Okręg Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.

Tarnowskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się lekcją historii dla młodzieży i studentów, która odbyła się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Złożyły się na nią wystąpienia dr. Michała Wenklara z Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który przybliżył zebranym sylwetki żołnierzy wyklętych z regionu tarnowskiego oraz dr Marii Żychowskiej, autorki monumentalnej publikacji „Represje komunistyczne w Tarnowskiem 1945-1956”, która omówiła główne tezy swojej pracy. Po wykładach, ze wzruszającym spektaklem nt. „żołnierzy wyklętych” wystąpiła młodzież z Koła Teatralnego „Impresja” działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku. Młodzież przygotowały nauczycielki: Małgorzata Hołda-Kuchnik oraz Anna Gaj. Na zakończenie tej części obchodów Starosta Tarnowski podziękował wykładowcom za przygotowanie referatów oraz nauczycielkom za opracowanie scenariusza przedstawienia i przygotowanie młodzieży.

wyklenci 2014 1
wyklenci 2014 2
Ceremonię na Placu Ofiar Stalinizmu rozpoczęło wysłuchanie hymnu państwowego. W swoim przemówieniu, gospodarz obchodów Starosta Tarnowski Roman Łucarz podkreślił znaczenie uroczystości: - Gromadzimy się dzisiaj pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu w Tarnowie, aby oddać hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Tan zaś rozprawił się z nimi w sposób brutalny, wręcz bestialski, nie tylko mordując, ale również zabijając pamięć o nich.

wyklenci 2014 3
wyklenci 2014 4
Dalszą część ceremonii wypełniła modlitwa w intencji „Żołnierzy Wyklętych”, prowadzona przez ks. dr. Piotra Gajdę, kapelana środowisk kombatanckich, apel pamięci oraz złożenie zniczy pamięci pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu.

wyklenci 2014 5
wyklenci 2014 6
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w lutym 2011 roku, jak zapisano w jej preambule: W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Ustawodawca nadał rangę Narodowemu Dniowi Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, święta o charakterze państwowym i ustanowił, jako dzień jego obchodów, 1 marca każdego roku.

wyklenci 2014 7
wyklenci 2014 8

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt