dzisiaj jest: 27 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Już w przyszłym roku I Zjazd Radłowian

zjazd radlowian mini26 listopada Burmistrz Radłowa, Zbigniew Mączka wraz z delegacją, spotkali z byłym Rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, pochodzącym z Radłowa profesorem Franciszkiem Ziejką. Głównym tematem roboczego spotkania było omówienie przyszłorocznej organizacji I Zjazdu Radłowian.

Miejscem spotkania z profesorem Ziejką było biuro Społecznego Komitetu Odnowy Zbytków w Krakowie, gdzie główną ścianę pomieszczenia zdobi akwarela radłowskiego pałacu Dolańskich. W trakcie dyskusji nakreślono wstępny scenariusz uroczystości, które odbędą się w dniach 18-22 czerwca 2014 r.

Już dziś wiadomo, że na pierwsze święto radłowian przybędzie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, który obejmie Zjazd honorowym patronatem. Na uroczystości zaproszeni zostaną sławne i wybitne postaci urodzeniem związane z ziemią radłowską.

zjazd radlowian 1
W programie pierwszego Zjazdu przewidziano m.in. przyznanie Honorowego Obywatelstwa Gminy Radłów Prokuratorowi Generalnemu Andrzejowi Seremetowi i Prymasowi Polski Józefowi Kowalczykowi. Wygłoszone zostaną referaty tematycznie związane z bogatą historią ziemi radłowskiej i fenomenu mnogości wywodzących się stąd wybitnych ludzi. Planowany jest zjazd roczników radłowskiego liceum z kraju i ze świata. Odbędzie się też przegląd artystycznego dorobku, osiągnięć, a także promocja poszczególnych sołectw. Nie zabraknie też zawodów sportowych i ofert rekreacyjnych.

- O zjeździe myślałem już na progu rozpoczynającej się mojej pracy w samorządzie. Były jednak pilniejsze prace, które należało natychmiast podjąć i rozwiązać. Mam tu na myśli infrastrukturę sieci drogowej, reformę szkolnictwa, organizację bazy sportowej, większe pozyskiwanie środków zewnętrznych i ożywienie społeczne. Dziś jesteśmy gotowi, by sięgać, pielęgnować i napawać się naszą tożsamością. Chcemy nie tylko akcentować i docenić niebywały fenomen stąd wywodzących się niezwykłych postaci, ale również stworzyć klimat i warunki do integracji, współpracy dla, jeszcze lepszego rozwoju ziemi radłowskiej. Pierwszy zjazd radłowian traktujemy jako początek tych działań. Podczas wizyty Prezydenta RP w Wierzchosławicach, informowałem głowę państwa o naszych planach. Prezydent był zdumiony potencjałem i fenomenem miejsca, i bez wahania zapewnił o uczestnictwie w zjeździe - informuje pomysłodawca zjazdu, Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka.