dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Starosta Tarnowski i Prezydent Tarnowa zapraszają na obchody Dnia Sybiraka i Ofiar Stalinizmu w Tarnowie

dzien sybiraka zapowiedz 2013 miniJuż w najbliższy wtorek, 17 września odbędą się w Tarnowie przy Pomniku Ofiar Stalinizmu obchody Dnia Sybiraka i Ofiar Stalinizmu. Do udziału w uroczystościach zapraszają mieszkańców Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała. W bieżącym roku organizatorzy zmienili czas rozpoczęcia ceremonii z godzin popołudniowych na godzinę 12.00. Tradycyjnie uroczystości rozpoczną się mszą św. w intencji poległych i pomordowanych na wschodzie, która odbędzie się w Kościele Księzy Filipinów. Współorganizatorem obchodów jest tarnowski Oddział Związku Sybiraków.

Uroczystości są organizowane aby szerzyć pamięć o zesłanych i kultywować patriotyzm. Ich data wiąże się z agresją Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku, która zapoczątkowała wieloletnie zsyłki obywateli polskich na Syberię.

Program tarnowskich uroczystości Dnia Sybiraka i Ofiar Stalinizmu przedstawia się następująco:

Godz. 11.00 - Cmentarz Stary w Tarnowie, Symboliczny Grób Sybiraka
- Zapalenie zniczy i modlitwa różańcowa

Godz. 12.00 - Kościół Filipinów pw. Św. Krzyża i Św. Filipa Neri
- Msza św. w intencji poległych i pomordowanych na wschodzie

Godz. 13.00 - Przemarsz pod pomnik Ofiar Stalinizmu

Godz. 13.15 - Pomnik Ofiar Stalinizmu