dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Pokazy kawaleryjskie i projekcja filmu w rocznicę Bitwy Warszawskiej

kino plenerowe 01 mini15 sierpnia z okazji obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej w podtarnowskiej Woli Rzędzińskiej będzie można zobaczyć pokazy kawaleryjskie oraz oglądnąć pod gołym niebem film fabularny „1920 Bitwa Warszawska”. Organizatorami tej żywej lekcji historii są Starosta Tarnowski i Wójt Gminy Tarnów.

Bitwa rozegrana w 1920 roku na przedpolach Warszawy określana jest mianem „Cudu nad Wisłą”. Zwycięstwo pozwoliło zachować Rzeczpospolitej Polskiej świeżo odzyskaną niepodległość, a Europę uchroniło przed bolszewizmem.

Z okazji obchodów 93. rocznicy tego wydarzenia, lokalne grupy rekonstrukcji historycznej zaprezentują na boisku Wolanii w Woli Rzędzińskiej widowisko plenerowe. Zobaczymy konną szarżę 8. Pułku Ułanów Księcia Poniatowskiego, kozaków w służbie bolszewickiej czy kawalerzystów w mundurach z 1920 roku. Żołnierze przedstawią mundury, broń, umiejętności i wyposażenie. Strzelać będą z repliki ciężkiego karabinu maszynowego - CKM-u.

- To nie tylko obchody rocznicy bitwy, która zadecydowała o losach Polski i Europy, ale też żywa lekcja historii. Dedykujemy ją szczególnie młodemu pokoleniu - mówi kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Tarnów, pasjonat historii Adam Ryba. - Zapraszamy całe rodziny na tę lekcję patriotycznego wychowania.

Po żołnierskich pokazach organizatorzy zapraszają przed duży ekran do kina plenerowego na film „1920 Bitwa Warszawska”. Ta słynna produkcja Jerzego Hoffmana z Borysem Szycem i Nataszą Urbańską w rolach głównych, traktująca o jednej z najważniejszych bitew w dziejach Europy, ukazuje wielki patriotyzm i heroiczny wysiłek pokolenia tamtych lat. Każdy, kto weźmie udział w wydarzeniu, będzie mógł poczęstować się grochówką wojskową.

Program:
- 17:30 - koncert muzyki wojskowej w wykonaniu orkiestry dętej z Woli Rzędzińskiej.
- 18:00 - pokaz kawaleryjski - prezentacje ułańskich mundurów, broni, wyposażenia i umiejętności.
- poczęstunek: wojskowa grochówka dla każdego
- 20:00 - plenerowa projekcja filmu fabularnego „1920 Bitwa Warszawska”.

wola rzendzinska 2