dzisiaj jest: 27 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Tarnowiec z własną monografią i „Orlikiem”

tarnowiec mini8 sierpnia ukazała się publikacja poświęcona miejscowości Tarnowiec w Gminie Tarnów - zatytułowana „Tarnowiec wczoraj, dziś i jutro…”. Jest ona efektem pracy kilkudziesięcioosobowego zespołu autorów, w większości mieszkańców Tarnowca, którzy w poszczególnych artykułach podjęli się próby przedstawienia dziejów miejscowości od czasów prehistorycznych do współczesności. Nie jest to

jednak jedyne ważne wydarzenie związane z Tarnowcem, odbywające się w tym tygodniu, bowiem już w najbliższą sobotę - 10 sierpnia będzie miało tam miejsce otwarcie boiska „Orlik”. Podczas tej uroczystości samorząd powiatowy będzie reprezentował Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach.

Powstanie publikacji zainicjował znany społecznik i wielokrotny radny Mieczysław Srebro, natomiast całość przedsięwzięcia koordynował Ryszard Lis. Monografia została podzielona na trzy części. W pierwszej, zatytułowanej „Tarnowiec wczoraj” zaprezentowano dzieje miejscowości od czasów prehistorycznych do 1945 roku, historię parafii, tarnowieckiego cmentarza, ochronki, szkół - podstawowej i zawodowej, Państwowego Ośrodka Maszynowego, gromady, biblioteki i klubu sportowego. W części drugiej zatytułowanej „Tarnowiec dziś” opisana została współczesność tej miejscowości. Trzecia część, „Tarnowiec jutro” zawiera wizję Tarnowca w przyszłości, opartą w dużej mierze na przyjętym przez Radę Gminy „Planie odnowy miejscowości Tarnowiec na lata 2010-2016”.

Całość została bogato ilustrowana fotografiami archiwalnymi i współczesnymi. Redakcją wydawnictwa zajął się Piotr Pawlina, rzecznik Gminy Tarnów. Publikacja została dofinasowana w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Ukazanie się pierwszej monografii wsi nie jest jedynym ważnym wydarzeniem dla Tarnowca, które odbywa się w bieżącym tygodniu. Już w najbliższą sobotę 10 sierpnia odbędzie się tam uroczyste otwarcie boiska „Orlik”, którego początek przewidziano na godzinę 16.30. W programie tego wydarzenia organizatorzy - sołectwo Tarnowca i samorząd gminy - zaplanowali między innymi występ zespołu „Remedium”, muzyczno-taneczną podróż po Europie, loterię fantową, zabawę taneczną i wiele innych atrakcji.