dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Klasy piłkarskie w Tuchowie

Klasy piłkarskie w TuchowieAbsolwenci klas piłkarskich tuchowskiego gimnazjum – jeśli zdecydują się kontynuować naukę w Liceum Ogólnokształcącym lub Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Tuchowie – będą nadal mogli rozwijać swoją sportową pasję. Tarnowskie Starostwo da pieniądze na zatrudnienie trenerów, którzy będą prowadzić zajęcia z uzdolnionymi piłkarsko chłopcami z tych dwóch szkół.

Klasy piłkarskie w Tuchowie zainicjował Bogdan Płachno, obecny radny Powiatu Tarnowskiego. Ten były piłkarz m.in. Tuchovii przez jakiś czas uczył grać w piłkę chłopców z miejscowej szkoły podstawowej, a ponieważ zainteresowanie uczestnictwem w zajęciach było duże, zaproponował władzom samorządowym Tuchowa utworzenie w gimnazjum klasy o profilu piłkarskim.

Klasy piłkarskie w Tuchowie

Burmistrz Mariusz Ryś przychylnie odniósł się do inicjatywy. Klasy piłkarskie w Zespole Szkół w Tuchowie, którego dyrektorem jest Józef Wzorek,  istnieją od trzech lat. Chłopcy z Tuchowa mogą już pochwalić się wieloma sukcesami, m.in. zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego turnieju „Mała Piłkarska Kadra Czeka” (zajęli w nim 2 miejsce). Wywalczyli ponadto wicemistrzostwo województwa małopolskiego w halowej piłce nożnej, często pokonują swoich rówieśników z Wisły czy Cracovii.

- Warunki do rozwijania piłkarskich talentów uczniowie mają doskonałe – twierdzi Bogdan Płachno. - Pracują z nimi wykwalifikowani instruktorzy, wyjeżdżają na obozy sportowe. Aby jednak system nie został przerwany i dalej sprawnie funkcjonował, opuszczający gimnazjum muszą mieć możliwość kontynuowania przygody z piłką w tutejszych szkołach średnich. Bo inaczej „rozjadą się po świecie”. Pierwszymi absolwentami gimnazjalnej klasy piłkarskiej już interesowały się na przykład szkoły mistrzostwa sportowego.

Klasy piłkarskie w Tuchowie

Na szczęście Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza do wspierania sportu dzieci i młodzieży nie trzeba specjalnie przekonywać. Wyasygnował z budżetu powiatu pieniądze i ci uczniowie gimnazjum, którzy pójdą do jednej z dwóch tuchowskich szkół – Liceum Ogólnokształcącego lub Zespołu Szkół Ponadgimnzajalnych, będą już od nowego roku szkolnego nadal objęci fachowym szkoleniem. – Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy z tych chłopców w przyszłości zostanie zawodowym piłkarzem. Dlatego nie tworzymy teraz już jednej klasy piłkarskiej, lecz każdy będzie sobie mógł wybrać klasę o dowolnym profilu, aby w przyszłości mieć jakiś zawód. Dopiero po lekcjach teoretycznych, bo nauka musi być na pierwszym miejscu, będą mieć wspólne zajęcia piłkarskie – informuje Starosta Roman Łucarz.