dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Powiat Tarnowski oddał hołd ofiarom Kresów z okresu II wojny światowej

pomnik rzez wolynska 00 mini19 czerwca przed Zespołem Szkół w Gromniku odsłonięty został pomnik upamiętniający ofiary ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Kresach Wschodnich RP w latach 1943-1945, dokonanego przez OUN, UPA i SS Galizien. Idea monumentu jest związana z przypadającą w bieżącym roku 70. rocznicą rzezi wołyńskiej. Pomnik został ufundowany ze środków Powiatu Tarnowskiego.

Samego aktu odsłonięcia dokonali Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wójt Gminy Gromnik Bogdan Stasz, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Zbigniew Karciński oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji Św. Brata Alberta.

Ceremoniału poświęcania monumentu dokonał ks. dr Andrzej Jedynak, proboszcz parafii w Gromniku.

pomnik rzez wolynska 01

Inicjatorem wystawienia pomnika był Zbigniew Karciński, Przewodniczący Rady Powiatu i zarazem dyrektor Zespołu Szkół w Gromniku, który w swoim wystąpieniu podkreślił, iż: „nie ma w historii Polski bardziej zafałszowanej i przemilczanej sprawy jak ludobójstwo ludności polskiej, dokonane na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich przez faszystów z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Armii Powstańczej. I choć w III RP Kresy Wschodnie stały się niewygodnym tematem, nie zapominają o tych wydarzeniach władze samorządowe. To one przejęły w tym zakresie inicjatywę, pamiętając o historii narodu – budują jego tożsamość. Upamiętniając wydarzenia rzezi nie wołamy o zemstę, lecz o pamięć o jej ofiarach, okrutnie zamordowanych obywatelach naszego narodu”.

pomnik rzez wolynska 02

Z kolei Starosta Tarnowski Roman Łucarz zwracając się do zebranych powiedział, że pomnik „wyraża wszystko to co my współcześni Polacy możemy ofiarować polskim ofiarom Kresów – to znaczy naszą modlitwę oraz właściwe miejsce w historii Polski, poprzez należyte – zgodne z prawdą historyczną i pozbawione poprawności politycznej, udokumentowanie”.

pomnik rzez wolynska 03

Natomiast ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski przypomniał uczestnikom uroczystości, iż widniejące na pomniku i często przywoływane słowa wieszcza – Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie, zapomnij o mnie – są niezwykłym zobowiązaniem, które nie może być wypowiadanie nieodpowiedzialnie. Ks. Isakowicz-Zaleski podkreślił również niezwykłość miejsca, w jakim usytuowany jest pomnik – przed budynkiem szkoły, co uczyni go stałym elementem tradycji Zespołu Szkół w Gromniku.

pomnik rzez wolynska 04

Uroczystość dopełnił patriotyczny występ artystyczny, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Gromniku oraz koncert pieśni „barda Żołnierzy Wyklętych” Andrzeja Kołakowskiego.

pomnik rzez wolynska 05

Za propagowanie prawdy o zagładzie oraz kształtowanie postaw patriotycznych Starosta Tarnowski Roman Łucarz wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Tarnowskiego Zbigniewem Karcińskim uhonorowali najwyższym wyróżnieniem powiatowym – „Groszem Tarnowskim Ziemskim” ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz Andrzeja Kołakowskiego.

pomnik rzez wolynska 06

pomnik rzez wolynska 07

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt