dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Młodzież i eksperci o powstaniu styczniowym

Młodzież i eksperci o powstaniu styczniowymW związku z przypadającą w bieżącym roku 150. rocznicą powstania styczniowego w najbliższy poniedziałek – 10 czerwca w tarnowskim ratuszu odbędzie się młodzieżowa debata historyczna pt. „Powstańcy czy lojaliści?”, w trakcie której młodzi ludzie dokonają swoistego sądu nad styczniową insurekcją.

Do udziału w debacie organizatorzy zaprosili młodzież z trzech szkół ponadgimnazjalnych: II LO w Tarnowie, ZSOiT w Tarnowie oraz ZSOiZ w Gromniku. Przyświeca jej motto z Adama Asnyka: "Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść". Ekspertami podczas debaty będą: prof dr hab. Andrzej Chwalba oraz red. Tomasz Łubieński - autor m.in. znanej publikacji "Bić się czy nie bić?". Na to właśnie pytanie będzie z resztą próbowała dać odpowiedź młodzież w podsumowaniu debaty. Debatę prowadzić będą: Mieczysław Czosnyka, dr Paweł Juśko oraz Janusz Kozioł. Organizatorami wydarzenia są: Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego. Debata odbywa się w ramach projektu: "Echa powstania styczniowego w Małopolsce - ludzie i miejsca" i programu „Patriotyzm Jutra”.

Młodzież i eksperci o powstaniu styczniowym