dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Duże dofinansowania dla niepełnosprawnych studentów z powiatu tarnowskiego

Duże dofinansowania dla niepełnosprawnych studentów z powiatu tarnowskiego Powiat Tarnowski przystąpił do realizacji programu „Aktywny Samorząd”, którego celem jest pomoc osobom niepełnosprawnym w dostępie do edukacji oraz zwiększenie aktywności w życiu zawodowym i społecznym. Dzięki temu każdy niepełnosprawny student z terenu powiatu, może zyskać nawet 4500 zł semestralnej dotacji na naukę.

O środki z programu „Aktywny Student” będą mogły zabiegać osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które kształcą się w szkole wyższej, szkole policealnej, kolegium lub otworzyły przewód doktorski poza studiami doktoranckimi.

Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach zaprasza chętnych do składania wniosków i zaznacza, że warto zabiegać o te pieniądze, bowiem na beneficjentów spełniających kryteria, czekają duże dofinansowania. Tylko na pokrycie czesnego, każda osoba zakwalifikowana w projekcie może zyskać 3000 złotych semestralnego dofinansowania. Taką samą kwotę można zyskać na uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego. Dofinansowanie można uzyskać także na pokrycie kosztów kształcenia. W przypadku osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności dodatek może wynieść 800 zł, a w przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności 500 zł. Dodatki mogą być ponadto zwiększone w przypadku osiągnięcia dobrych wyników w nauce, nawet o 320 złotych, a także w przypadku kiedy beneficjentem jest osoba niewidoma, głucha, głuchoniewidoma, a także mieszkająca na obszarze wiejskim.

Zwiększeniu mogą podlegać także opłaty za naukę (czesne) lub opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego w przypadku, gdy z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wnioskodawcy wynika, że zostało ono wydane z więcej niż jednej przyczyny niepełnosprawności  lub kiedy przedmiotem nauki są studia na kierunkach zamawianych w ramach rządowego programu kierunków zamawianych z listy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W drugim przypadku dofinansowanie może wynieść łącznie nawet 4500 zł za semestr.

Wnioski za pierwsze półroczne należy składać do 14 czerwca 2013 roku, natomiast wnioski na drugie półrocze do 30 września 2013 roku. Refundacja może dotyczyć kosztów poniesionych w okresie do sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku.

Realizatorem wymienionych zadań jest Powiat Tarnowski natomiast wnioski oraz pytania należy kierować do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie, ul. Szujskiego 66 (pokój 16) w godzinach od 7:30 do 15:30 lub pod numerem telefonu 14 621-56-83 wew. 15.