dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Biskup Tarnowski i Starosta Tarnowski zapraszają do refleksji naukowej na temat wychowania młodzieży 25 kwietnia br. w sali konferencyjnej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbędzie się sesja naukowa pt. „Wychowanie – dar dla młodzieży, wyzwanie dla państwa i Kościoła”, której organizatorami są Biskup Tarnowski Andrzej Jeż i Starosta Tarnowski Roman Łucarz. Tematem konferencji są inicjatywy Kościoła i państwa w obszarze wychowania młodzieży.

Sesja naukowa „Wychowanie – dar dla młodzieży, wyzwanie dla państwa i Kościoła”, która odbędzie się 25 kwietnia br. w sali konferencyjnej delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, jest już 15 z cyklu konferencji naukowych, organizowanych od 2000 roku przez Biskupa Tarnowskiego i Starostę Tarnowskiego, poruszających różnorodne tematy z wielu dziedzin nauki. Tegoroczna konferencja mieści się w obszarze pedagogiki i podejmować będzie tematykę współczesnych problemów młodzieży w kontekście oddziaływań wychowawczych instytucji państwowych i kościelnych. Zagadnienia te zostaną omówione przez prelegentów, wykładowców wyższych uczelni z Krakowa i Tarnowa, a także zaprezentowane w świadectwach, ukazujących stronę praktyczną omawianej problematyki. Wśród prelegentów będą ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), który przedstawi temat: „Współczesne wyzwania wychowawcze”; „Inicjatywy wychowawcze państwa” omówi dr Marek Ryk (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie); z kolei ks. dr Paweł Górski (Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie) przedstawi „Inicjatywy wychowawcze Kościoła”; w części złożonej ze świadectw na temat doświadczeń wychowawczych współczesnej szkoły wypowiadać się będą pedagodzy z szkół powiatu tarnowskiego – mgr Jolanta Adwent (Zespół Szkół Licealnych i Technicznych im. Jana Pawła II w Wojniczu) oraz mgr Jolanta Dziuban (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku); a także  s. dr Loyola Opiela (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie) na temat „Dzieła bł. Edmunda Bojanowskiego”. Swoje świadectwo przedstawią również członkowie wspólnoty Cenacolo z Poręby Radlnej.

Podczas sesji prezentowana będzie twórczość artystyczna uczniów szkół z Diecezji Tarnowskiej oraz odbędzie się występ wychowanków Zespołu Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie.
Zaproszenie do uczestnictwa w sesji skierowane jest przede wszystkim do pracowników naukowych, studentów, nauczycieli, pedagogów, katechetów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz wszystkich osób zainteresowanych tematem.

Biskup Tarnowski Andrzej Jeż i Starosta Tarnowski Roman Łucarz wystosowali do Dyrektorów, nauczycieli, katechetów, wychowawców, pedagogów i uczniów szkół Diecezji Tarnowskiej apel z zaproszeniem do uczestnictwa w tym wydarzeniu.