dzisiaj jest: 19 maja 2024 r.   ::    imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”1 marca 2013 roku w Tarnowie oraz w Zgłobicach (gm. Tarnów) odbyły się uroczystości z okazji święta państwowego Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ich organizatorami byli: Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

Uroczystości rozpoczęły się w Zgłobicach w Publicznej Szkole Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego gdzie uczestnicy mogli wysłuchać wykładu dr. Michała Wenklara z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie nt. postaci Jana Jandzisia ps. „Sosna”, po którym wyświetlony został film  fabularny „Generał Nil” przedstawiający postać Augusta Emila Fildorfa – oficera WP, dowódcy Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej oraz zastępcy gen. Leopolda Okulickiego, ostatniego komendanta Armii Krajowej. Legendarny „Nil” został zamordowany z wyroku komunistycznego sądownictwa 24 lutego 1953 roku.

Następnie delegacje Powiatu Tarnowskiego oraz Gminy Tarnów udały się na cmentarz w Tarnowie-Krzyżu, gdzie złożone zostały kwiaty na mogile Mieczysława Cielochy i Stanisława Kiełbasy, dwóch „żołnierzy wyklętych” z tarnowskich struktur Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

W samo południe w auli Państwowej Szkoły Zawodowej w Tarnowie odbyła się „Lekcja historii” nr 2 przybliżająca młodzieży problematykę związaną z działalnością podziemia antykomunistycznego po 1945 roku. W ramach lekcji przedstawione zostały trzy referaty: Podziemie Niepodległościowe w powiecie tarnowskim 1945-1956, który wygłosił dr. Michał Wenklar (IPN Kraków); „Sny niespełnione powstaną z mogił…” – Sylwetki członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”¸ który przedstawił Maciej Małozięć (Starostwo Powiatowe w Tarnowie); oraz Mjr Adam Boryczka – wspomnienie w 100. rocznicę urodzin ostatniego kuriera WiN-u, prelekcję nt. pochodzącego z Wierzchosławic „żołnierza wyklętego” wygłosił dr Paweł Juśko (Starostwo Powiatowe w Tarnowie).

Podsumowując wykłady, Starosta Tarnowski Roman Łucarz podkreślił, że obchody 100. rocznicy urodzin Adama Boryczki, które przypadają we wrześniu br., będą doskonałą okazją do upamiętnienia tej postaci na terenie gminy Wierzchosławice poprzez ufundowanie okolicznościowej tablicy.

Ostatnim, a zarazem centralnym punktem obchodów były uroczystości patriotyczne na Placu Ofiar Stalinizmu w Tarnowie. Rozpoczęły się od hymnu państwowego, po którym Starosta Tarnowski powitał uczestników obchodów oraz w krótkim wystąpieniu podkreślił regionalny aspekt obchodzonego święta: Jako mieszkańcy Ziemi Tarnowskiej, musimy być również świadomi regionalnych aspektów wydarzeń, które upamiętniamy. Zatem, wśród wielu bohaterów drugiej konspiracji trzeba wymienić nazwiska postaci związanych z Tarnowem i Powiatem Tarnowskim, takich jak: Adam Boryczka, Władysław Kowal, Jan Jandziś, Mieczysław Cielocha czy Stanisław Kiełbasa, wsławionych zamachem na oficera NKWD Lwa Sobolewa, który miał miejsce na nieodległym stąd tarnowskim Burku, 10 września 1946 roku.  Starosta wyraził także nadzieję –  że nowe święto państwowe na stałe wpisze się do kalendarza regionalnych uroczystości patriotycznych, a „Żołnierze Wyklęci” zostaną uznani za wzór do naśladowania dla współczesnych, szczególnie zaś dla młodzieży, poszukującej trwałych wartości takich jak prawda, moralność, czy umiłowanie ojczyzny.

zolnierze wykleci 2013 01

W imieniu środowisk kombatanckich wystąpił Prezes tarnowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Zbigniew Banaś, który podkreślił znaczenie ciągłości walki zapoczątkowanej przez Armię Krajową, której kontynuatorami byli członkowie organizacji niepodległościowych tzw. drugiej konspiracji.
    Modlitwę w intencji „żołnierzy wyklętych” oraz ofiar reżimu stalinowskiego w Polsce poprowadził ks. Piotr Gajda, kapelan ŚZŻAK, natomiast apel pamięci przywołujący nazwiska „niezłomnych” żołnierzy podziemia antykomunistycznego, odczytał Mateusz Olejnik, dowódca Sekcji Rekonstrukcji Historycznej 16. pp., działającej przy tarnowskim „Sokole”.

W zadumie, której towarzyszyła muzyka „Marsza Żałobnego” Fryderyka Chopina, delegacje oraz uczestnicy uroczystości złożyli „znicze pamięci” oraz wiązanki kwiatów przy Pomniku Ofiar Stalinizmu. Na zakończenie Zastępca Prezydenta Tarnowa, Henryk Słomka-Narożański, podziękował za obecność oraz organizację uroczystości.

W obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wzięli udział: parlamentarzyści ziemi tarnowskiej: Senator Maciej Klima oraz posłowie: Edward Czesak, Józef Rojek i Jan Ziobro, przedstawiciele władz samorządowych powiatu tarnowskiego, miasta Tarnowa oraz gminy Tarnów, służby mundurowe, Związek Strzelecki „Strzelec”, klasy mundurowe z XVI Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, Zespołu Szkół Licealnych i Techniczych w Wojniczu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Tarnowie, młodzież szkolna oraz mieszkańcy ziemi tarnowskiej.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na mocy ustawy Sejmu RP z 2011 roku obchodzony był w Polsce po raz trzeci jako święto państwowe.

zolnierze wykleci 2013 02

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria