dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Debata klimatyczna w Starostwie Powiatowym

Debata klimatyczna w Starostwie Powiatowym„Dobry klimat dla powiatów” - pod takim hasłem w całej Polsce odbywają się debaty klimatyczne, w których mieszkańcy i samorządowcy rozmawiają o kierunkach rozwoju powiatów w aspekcie lokalnej energetyki. W Starostwie Powiatowym w Tarnowie takie spotkanie, zorganizowane przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Związek Powiatów Polskich, odbyło się 12 stycznia 2013

roku.

Debatę klimatyczną otworzył Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach, który powitał zebranych oraz zwrócił uwagę na to, że dbałość o klimat ma sens, kiedy zaczyna się od skali mikro. Tym samym każdy powinien rozpocząć takie działania od siebie, np. poprzez wyłączania sprzętów RTV przy wychodzeniu z domu.

konferencja klimatyczna 02

Spotkanie składało się z części plenarnej oraz warsztatowej. Na wstępie uczestnicy wysłuchali prezentacji dotyczącej wyzwań globalnych, europejskich i krajowych w zakresie ochrony klimatu i produkcji energii. Wyświetlony został także 40-minutowy film pt. „Tydzień z dobrym klimatem”.

W części warsztatowej odbyły się dwa bloki zajęć w grupach. W pierwszym zastanawiano się „jakie uwarunkowania dla rozwoju gospodarki miasta wynikają z kwestii zmian klimatycznych?”. Szukano także pomysłów oraz wizji gospodarki miasta w 2013 roku, biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne. Drugi warsztat był próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie „jakie mamy zasoby oraz instrumenty, aby osiągnąć wybraną wizję?”. Po zajęciach warsztatowych podsumowano poszczególne etapy warsztatów oraz całość debaty.

konferencja klimatyczna 03

Owocem spotkania będzie raport z debaty klimatycznej pn. „Społeczne założenia do powiatowego programu niskowęglowego rozwoju”. W ramach projektu „Dobry klimat dla powiatów” zostanie wybrany jeden powiat, w którym społeczne założenia wypracowane podczas debaty, zostaną rozwinięte w pełnoprawny Program Niskowęglowego. Wybór wyróżnionego powiatu zostanie ogłoszony do końca 2013 roku.
Program zostanie opracowany w latach 2014-15 przez zespół ekspercki projektu, z udziałem społecznym mieszkańców. W ramach opracowywania programu zidentyfikowane zostaną projekty, które mogą być przedłożone do finansowania ze środków Unii Europejskiej w perspektywie finansowej do roku 2020.
Wybranym uczestnikom debat, którzy wyróżnili się działaniami na rzecz wsparcia społecznych założeń „programu niskowęglowego rozwoju” w swoim powiecie, a także aktywnie włączyli się w społeczność internetową Lokalnych Inicjatorów Społeczeństwa Obywatelskiego, zostanie zaoferowana możliwość bezpłatnego wyjazdu studyjnego do Kornwalii – pierwszego niskowęglowego regionu w Wielkiej Brytanii.
Tarnowska debata odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza.