dzisiaj jest: 19 maja 2024 r.   ::    imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

W Tarnowie otwarto Skoncentrowaną Dyspozytornię Medyczną Nr 2

dyspozytornia 01 miniW Tarnowie otwarto drugą w Małopolsce skoncentrowaną dyspozytornię medyczną, która obsługuje siedem powiatów: tarnowski razem z miastem Tarnów, brzeski, bocheński, dąbrowski, nowosądecki, gorlicki i limanowski. Teraz mieszkający na tym terenie dzwoniąc pod numer 999 lub 112, automatycznie są łączeni z dyspozytorem w Tarnowie.

Dyspozytor który przyjmuje zgłoszenie, podejmuje decyzję o wysłaniu właściwej karetki, które dzięki odpowiednim urządzeniom są na bieżąco monitorowane, widoczny jest ich stan, dokładne położenie oraz statusy, w jakim się znajdują. Zespoły Ratunkowe zostały również wyposażone w tablety z łącznością GSM oraz odbiornikami GPS dzięki temu mogą wspomagać się w lokalizowaniu miejsca zdarzenia, wypełniać karty czynności medycznych na miejscu oraz informować dyspozytornie o zmianach statusu wyjazdu.

Pod koniec maja 2012 r. rozpoczęto budowę nowoczesnego centrum dyspozytorskiego w Tarnowie i już po kilku miesiącach nowoczesny obiekt oddany został do użytku. W grudniu skoncentrowana dyspozytornia medyczna w Tarnowie rozpoczęła swą pracę dysponując zespołami ratunkowymi z powiatów tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego, nowosądeckiego, bocheńskiego, a w styczniu bieżącego roku również przyłączone zostały rejony powiatu gorlickiego oraz limanowskiego. Budynek charakteryzuje się nowoczesną infrastrukturą oraz rozwiązaniami technicznymi.
Wojewoda Małopolski Jerzy Miller w swoim wystąpieniu przypominając fatalny stan karetek i obiektów przed 20 laty, podkreślił, że dzisiaj jest to diametralnie inna rzeczywistość, co jest wynikiem starań i pracy wszystkich pracowników pogotowia.
- Gdy przed kilkoma miesiącami byłem w Tarnowie zobaczyłem plac budowy i budowany obiekt nie bardzo wierzyłem, że wkrótce zacznie tu działać nowoczesna dyspozytornia. Dzisiaj mogę przeprosić gospodarzy, że nie doceniłem państwa umiejętności w zakresie inwestycji i organizowania instytucji. Najważniejsze jest jednak to, że państwu się udało przejść bezboleśnie z jednej struktury organizacyjnej mocno rozproszonej do innej nieco scentralizowanej – powiedział wojewoda.

W imieniu samorządu województwa Małopolskiego gratulacje złożył i życzył pomyślnej realizacji kolejnych planów inwestycyjnych marszałek województwa Marek Sowa. Po uroczystym otwarciu przez przecięcie wstęgi i poświęceniu obiektu, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej obchodzono Dzień Ratownika Medycznego. Uhonorowano osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do właściwego funkcjonowania Pogotowia Ratunkowego. Prezydent RP przyznał dla pracowników Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie złote, srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę, które wręczał wojewoda małopolski Jerzy Miller. Złote medale otrzymali: Bajorek Józef, Baran Urszula, Kłusek Jan, Kobierski Marek, Malec Maria, Marczyk Wanda, Piotrowska Urszula, Potępa Piotr, Świerczek Danuta. Srebrne: Bednarski Bogdan, Czaja Robert, Duź Marta, Dydo Stanisław, Krzak Zbigniew, Paszkowski Paweł, Tadel Anna. Brązowe: Baka Wioletta, Wróbel Krzysztof.
Medale za długoletnią służbę otrzymali też pracownicy Starostwa Powiatowego w Tarnowie. Złote: Jolanta Szczupak, Ewa Adamczyk, Maria Borkowska. Srebrne: Barbara Buzowska, Ryszard Mysior, Wiesław Gadziała, Barbara Niziołek.
Medale przyznane przez ministra zdrowia otrzymali: Robert Chrzanowski, Witold Duda, Rafał Huszno, Zdzisław Śmiałek, Robert Wilk. Okolicznościowe statuetki za życzliwość i współprace oraz za szybką i solidną realizacje obiektu tarnowskiej dyspozytorni otrzymali: Mieczysław Kras, Mirosław Banach, Paweł Augustyn, Stanisława Onak, Zbigniew Horodecki, Tadeusz Sitko, lek. Anna Gwozd-Bogacz, lek. Anna Krawczyk, lek. Krzysztof Terlecki.

dyspozytornia 02

dyspozytornia 03

dyspozytornia 04

dyspozytornia 05