dzisiaj jest: 18 maja 2024 r.   ::    imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

Zainaugurowano projekt "Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca"

echa powstania styczniowego 01 miniW reprezentacyjnej Sali Pospólstwa tarnowskiego Ratusza odbyła się konferencja prasowa z udziałem lokalnych i regionalnych mediów, inaugurująca projekt edukacyjny pn. „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca”, realizowany przez Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego, przy wsparciu Województwa Małopolskiego, związany

z przypadającą w bieżącym roku, 150. rocznicą styczniowej insurekcji. W konferencji uczestniczyli również Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, Przewodniczący Rady Powiatu w Tarnowie Wojciech Skruch oraz Kierownik Agendy Zamiejscowej Urzędu Marszałkowskiego w Tarnowie Alina Bagińska.

echa powstania styczniowego 02

W pierwszej części konferencji mijało miejsce podpisanie porozumienia pomiędzy Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Tarnowskim Towarzystwem Kulturalnym oraz Tarnowskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego. Porozumienie obejmuje współdziałanie sygnatariuszy w zakresie działalności wydawniczej oraz naukowej i popularyzatorskiej, mającej za zadanie propagowanie historii, kultury i tradycji Tarnowa oraz regionu tarnowskiego, a także promowanie osiągnięć naukowców, artystów i twórców kultury z Tarnowa i regionu tarnowskiego. Porozumienie podpisali: Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzej Szpunar, Przewodniczący Tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego Adam Bartosz oraz Prezes Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. dr hab. Edmund Juśko.

echa powstania styczniowego 03

W dalszej części konferencji głos zabrał Przewodniczący Rady Powiatu w Tarnowie Wojciech Skruch, który omówił plany związane z upamiętnieniem 150. rocznicy powstania styczniowego przez Radę Powiatu. Z kolei Starosta Tarnowski Mieczysław Kras wyraził poparcie władz Powiatu dla inicjatywy Forum Małopolskich Oddziałów PTH, a także przypomniał, iż Powiat Tarnowski aktywnie działa w zakresie organizacji przedsięwzięć opartych o historię i tradycję, zarówno regionalną, jak i narodową.

echa powstania styczniowego 04

Następnie dr Paweł Juśko, Sekretarz Tarnowskiego Oddziału PTH i pracownik Starostwa Powiatowego w Tarnowie przedstawił założenia i charakterystykę programu edukacyjnego „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca”. Program został przygotowany przez Forum Małopolskich Oddziałów PTH, skupiające oddziały tej organizacji z Limanowej, Nowego Sącza, Nowego Targu i Tarnowa. Celem programu jest upamiętnienie 150. rocznicy powstania styczniowego na terenie Małopolski oraz przedstawienie wkładu mieszkańców Galicji w powstańczy zryw lat 1863-1864. Na program złoży się szereg przedsięwzięć takich jak: wystawa czasowa „Zapomniani bohaterowie powstania styczniowego z Galicji”, konferencja naukowa, sesje edukacyjne, konkursy dla młodzieży, wydawnictwo naukowe, wycieczki edukacyjne oraz koncert pieśni patriotycznych. Pierwszym wydarzeniem zaplanowanym w projekcie jest prezentacja wystawy „Zapomniani bohaterowie powstania styczniowego z Galicji”, przewidziana w Muzeum Regionalnym w Limanowej 14 marca br. Projekt „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca” objęli patronatem honorowym: Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. dr hab. Jan Szymczak. Realizację projektu wspierają dwie instytucje Województwa Małopolskiego: Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Dopełnieniem informacji na temat projektu było wystąpienie lokalnego koordynatora programu Mieczysława Czosnyki, który przypomniał wkład mieszkańców Tarnowa i ziemi tarnowskiej w powstanie styczniowe. Finał całego projektu przewidziany jest na początek listopada br. w tarnowskim Ratuszu, gdzie odbędzie się wspomniana konferencja naukowa oraz zaprezentowane zostanie wydawnictwo uzupełnione płytą dvd z prezentację edukacyjną, przygotowaną w oparciu o wystawę „Zapomniani bohaterowie powstania styczniowego z Galicji”. Środki finansowe organizatorzy starają się pozyskać z programu grantowego Województwa Małopolskiego pn. „Mecenat Małopolski”.

echa powstania styczniowego 05