dzisiaj jest: 17 maja 2024 r.   ::    imieniny: Weronika, Sławomir, Brunon

Żołnierze Armii Krajowej patronami Gimnazjum w Rzepienniku Biskupim

ak rzepiennik biskupi 01 mini14 października 2012 roku w Dąbrach odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne, upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej Oddziału „Regina II” Batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty AK, poległych w walce z niemieckim okupantem 16/17 października 1944 roku.

Na cmentarzu w Dąbrach odbyła się msza św. w intencji poległych żołnierz AK, nastąpiło poświęcenie sztandaru dla Gimnazjum w Rzepienniku Biskupim oraz odczytany został apel pamięci. Następnie pod pomnikiem upamiętniających poległych partyzantów Oddziału „Regina II” odegrany został hymn państwowy, a uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

ak rzepiennik biskupi 02

Ważnym elementem tegorocznych obchodów rocznicy walk AK w Dąbrach, było nadanie imienia Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału „Regina II” Gimnazjum w Rzepienniku Biskupim. Tym samym społeczność gimnazjum zobowiązała się kultywować pamięć o walkach Batalionu „Barbara” oraz dbać o związane z nią miejsca pamięci. Uroczystość miała podniosły, patriotyczny charakter i dostarczyła powodów do wzruszeń m.in. kombatantom, byłym żołnierzom Armii Krajowej. W uroczystości udział wzięli weterani Armii Krajowej, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej, Małopolski Kurator Oświaty, władze samorządowe, mieszkańcy powiatu tarnowskiego, gminy Rzepiennik Strzyżewski oraz uczniowie, nauczyciele, rodzice i dyrekcja Gimnazjum w Rzepienniku Biskupim.

ak rzepiennik biskupi 03

ak rzepiennik biskupi 04

Jak co roku uroczystości rocznicowe w Dąbrach zorganizowali: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Tarnów, Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski Kazimierz Fudala oraz Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Rzepienniku Biskupim ks. Piotr Witecki.