dzisiaj jest: 19 maja 2024 r.   ::    imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

W Starostwie rozmawiano o problemach osób starszych

dzien osob starszych 2012 01 miniW Starostwie Powiatowym w Tarnowie, 1 października 2012 roku, zorganizowana została I Powiatowa Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. W spotkaniu wzięło udział ponad 150 uczestników, spośród których licznie przybyły delegacje seniorów z powiatu tarnowskiego.

Konferencję otworzył Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Paweł Augustyn, który jednocześnie sprawuje nadzór nad realizacją zadań z zakresu zdrowia i polityki społecznej. W swoim wystąpieniu wyraził uznanie dla wszystkich, którzy swoją codzienną pracą i zaangażowaniem potwierdzają, że jesień życia może być pięknym, aktywnym i satysfakcjonującym okresem w życiu każdego człowieka.

Następie wyświetlono krótki spot przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej promujący Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012.

W części panelowej jako pierwszy wystąpił lek. med. Aleksander Burgielski, Ordynator Oddziału Wewnętrznego Centrum Zdrowia Tuchów, który omówił proces starzenia się w aspekcie choroby i aktywności społecznej.

Drugi z prelegentów, Krzysztof Sobczyk, Zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie przedstawił założenia Rządowego Programu Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.

Kolejne zagadnienie dot. form edukacji dla osób starszych omówiła Maria Kanior, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy MWSE w Tarnowie.

Barbara Borowicz przedstawiła formy aktywności zawodowej proponowane przez Powiatowy Urząd Pracy dla osób starszych.

Po tym wystąpieniu organizatorzy zaprosili uczestników na krótką przerwę, podczas której była możliwość wymiany międzypokoleniowych doświadczeń oraz integracji seniorów z młodszymi uczestnikami spotkania.

Po przerwie przedstawiona została prezentacja ukazująca możliwości pozyskiwania środków na rzecz organizacji społecznych. Zagadnienie omówili przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego: Marcin Lewandowski i Rafał Urbaś.

Barbara Prymakowska, tarnowska sportsmenka, zachęcała seniorów do aktywności fizycznej i jak przekonywała – wiek nie może być przeszkodą do podjęcia aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

W kolejnych wystąpieniach przedstawiciele klubów seniora z Biskupic Radłowskich i Zakliczyna, a także Prezes Stowarzyszenia „Senior na czasie” i Przewodnicząca Oddziału Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów podzielili się swoimi doświadczeniami oraz opowiedzieli o przykładach dobrych praktyk, które realizują podczas swojej działalności.

Dla osób starszych Centrum Zdrowia Tuchów przygotowało szeroką ofertę świadczeń zdrowotnych refundowanych z FNZ. Informację na ich temat przedstawił Tomasz Olszówka, Prezes Zarządu Centrum Zdrowia Tuchów.

Ostatnie zagadnienie dot. terapii ludzi starszych zaprezentowała Beata Liwowska-Świder, psycholog i psychoterapeuta z CZT.

Na zakończenie spotkania głos zabrała Elżbieta Sterkowiec, Kierownik Zespołu ds. Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Tarnowie, która dokonała podsumowania konferencji oraz podziękowała za uczestnictwo.

dzien osob starszych 2012 02

dzien osob starszych 2012 03