dzisiaj jest: 19 maja 2024 r.   ::    imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Uroczyste otwarcie Polskiego Cmentarza Wojennego w Kijowie-Bykowni

cmentarz kijow bykownia 01 miniZ udziałem prezydentów Polski i Ukrainy, 21 września 2012 roku, dokonano w Kijowie-Bykowni uroczystego otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego, określanego mianem czwartej nekropolii katyńskiej. Na zaproszenie Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa prof. dr. hab. Andrzeja Krzysztofa Kunerta w uroczystościach uczestniczyła delegacja powiatu tarnowskiego.

Nekropolia w Kijowie-Bykowni, gdzie spoczywa 3425 polskich obywateli zamordowanych w 1940 roku z rozkazu najwyższych władz ZSRR, jest czwartym po Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie, tego rodzaju memoriałem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej. Pierwsze polskie ofiary były grzebane w dołach śmierci w Bykowni już od 1937 roku, tj. od rozpoczęcia Operacji Polskiej rozkazem nr 00485 ludowego komisarza spraw wewnętrznych (NKWD) ZSRR Nikołaja Jeżowa. Na wniosek kolejnego ludowego komisarza spraw wewnętrznych, Ławrientija Berii z 5 marca 1940 roku, najwyższe władze ZSRR podjęły tajną decyzję o dokonaniu zbrodni katyńskiej na 14 552 polskich jeńcach wojennych z sowieckich obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz na 7305 więźniach z sowieckich więzień w zachodnich obwodach Ukraińskiej i Białoruskiej SRR. W Bykowni spoczywają ofiary tzw. ukraińskiej listy katyńskiej.

cmentarz kijow bykownia 02

Uroczystości otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Kijowie-Bykowni z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, rozpoczęły się na ukraińskiej części Rezerwatu Historyczno-Memorialnego „Bykowieńskie Mogiły”. Następnie duchowni poświęcili nowy Polski Cmentarz Wojenny, a prezydent Komorowski jako pierwszy uderzył w dzwon pamięci. Po wystąpieniach prezydentów Polski i Ukrainy rozpoczęła się uroczysta msza święta. Mszę celebrował Prymas Polski abp. Józef Kowalczyk. Homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W czasie uroczystości odbył się także apel poległych, po którym trzykrotnie rozbrzmiała salwa honorowa.

W imieniu Starosty Tarnowskiego Mieczysława Krasa, w uroczystościach w Bykowni wziął udział Ryszard Żądło, Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie. Zaproszenie dla władz powiatu tarnowskiego od Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa jest efektem wieloletniej współpracy powiatu z ROPWiM, której efektem jest m.in. dbałość o dziedzictwo kulturowo-historyczne na ziemi tarnowskiej.

cmentarz kijow bykownia 03

cmentarz kijow bykownia 04