dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Echa konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym

echa konferencji prasowej 01 mini30 sierpnia odbyła się w Starostwie Powiatowym w Tarnowie konferencja prasowa, na której obecni byli przedstawiciele najważniejszych mediów lokalnych i regionalnych. Wstępem do spotkania z dziennikarzami było wręczenie Burmistrzowi Radłowa Zbigniewowi Mączce medalu 30-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego przez Prezesa ppłk. Edmunda Tyszkę oraz członków Zarządu

Rejonowego Związku. Medal został przyznany Burmistrzowi w uznaniu zasług związanych z promocją obronności państwa i popularyzacją historii oręża polskiego na gruncie lokalnym.

Podczas konferencji dziennikarzom przybliżony został temat zbliżającej się 73. rocznicy Bitwy Radłowskiej, której obchody corocznie organizują Starosta Tarnowski i Burmistrz Radłowa. Przebieg uroczystości omówił Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, podkreślając iż w tym roku będą miały one wyjątkowy przebieg, między innymi ze względu na zaplanowaną w dniu 9 września inscenizację Bitwy Radłowskiej, zatytułowaną „Czas bohaterów”. Realizatorem inscenizacji będzie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39 z Krakowa. Jednak niezmiennie najważniejszym punktem programu obchodów będzie polowa msza św. w intencji żołnierzy uczestniczących w Bitwie Radłowskiej oraz ich rodzin a także ceremonia oficjalna z apelem pamięci i salwą honorową, które odbędą się na radłowskim cmentarzu parafialnym, w Kwaterze Żołnierzy Armii Kraków. Obchody73. rocznicy Bitwy Radłowskiej rozpoczną się już 8 września uroczystościami przygotowanymi przez społeczność Biskupic Radłowskich, gdzie toczyły się najcięższe walki w dniach 7 i 8 września 1939 roku.

W dalszej części konferencji Dyrektor Wydziału Edukacji dr hab. Edmund Juśko przedstawił tematy związane z przygotowaniami do rozpoczęcia nowego roku szkolnego w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Tarnowskiego.  Nabór do szkół powiatowych ocenił jako dobry, choć podkreślił zróżnicowanie jego poziomu w poszczególnych placówkach. Jednocześnie zaznaczył, iż w okresie wakacyjnym prowadzone były w szkołach doraźne remonty bazy lokalowej i dydaktycznej, które ogółem zamknęły się kwotą 337 488, 28 zł.

Ważnym zagadnieniem jakie przybliżył dziennikarzom Dyrektor Wydziału Edukacji był wdrażany przez Powiat Tarnowski pionierski projekt pt „Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół poprzez wdrażanie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w Powiecie Tarnowskim”. Realizowany będzie on w okresie od grudnia 2012 do sierpnia 2014 roku w ramach Priorytetu III „Wysoka jakość systemu oświaty”. Działania 3.5 – „Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Wartość całego projektu wynosi ponad 4 000 000 zł. Co istotne nie wymaga on wkładu własnego beneficjenta, bowiem finansowany jest w całości ze środków zewnętrznych: 85% ze środków UE z Europejskiego Funduszu Społecznego i 15% z budżetu państwa. Celem głównym projektu jest podniesienie jakości funkcjonowania systemu doskonalenia nauczycieli w 141 szkołach i 14 przedszkoli z terenu Powiatu Tarnowskiego. Koordynatorem projektu jest Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnawie, placówka doskonalenia nauczycieli Powiatu Tarnowskiego, mająca duże osiągnięcia w obszarze doradztwa metodycznego nauczycieli w skali całego kraju i Województwa Małopolskiego.

Na zakończenie konferencji Starosta Tarnowski Mieczysław Kras odniósł się również do kwestii związanych ze sprzedażą nieruchomości szpitala w Tuchowie, prezentując harmonogram dalszych działań w tym zakresie. Natomiast Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Paweł Augustyn udzielił wyjaśnień, odnoszących się do niektórych informacji pojawiających się na łamach lokalnych mediów, komentujących tą sprawę.

echa konferencji prasowej 02

echa konferencji prasowej 03