dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Święto Plonów w gościnnej gminie Rzepiennik Strzyżewski

dozynki powiatowe 2012 01 miniRolnicy z powiatu tarnowskiego dziękowali za tegoroczne plony. W niedzielę 26 sierpnia 2012 roku w Rzepienniku Strzyżewskim odbyły się tradycyjne dożynki powiatowe oraz XIV Powiatowy Przegląd Wieńca Dożynkowego. Organizatorami uroczystości byli: Starosta Tarnowski, Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego oraz Przewodniczący Rady Gminy

Rzepiennik Strzyżewski. Gwiazdą XIV Dożynek Powiatu Tarnowskiego był kabaret Stare Wygi.

Już po raz czternasty rolnicy z gmin powiatu tarnowskiego spotkali się na dożynkach powiatowych. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą dożynkową w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Rzepienniku Biskupim. Eucharystii przewodniczył ks. Piotr Witecki, proboszcz parafii w Rzepienniku. Po mszy korowód dożynkowy na czele z orkiestrą dętą OSP z Rzepiennika Strzyżewskiego, przeszedł na plac obok boiska sportowego i Urzędu Gminy w Rzepienniku. Po ustawieniu grup wieńcowych rozpoczął się obrzęd dożynkowy. Starostowie dożynek oraz przodownicy z zespołu Turzanie w imieniu mieszkańców gminy Rzepiennik wręczyli Gospodarzom dożynek chleb z tegorocznych zbiorów, po czym Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski Kazimierz Fudala, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Wojciech Skruch oraz Przewodniczący Rady Gminy Rzepiennik Strzyżewski Aleksy Wołkowicz poczęstowali chlebem przybyłych gości oraz mieszkańców powiatu.

Na tegoroczne dożynki przybyły delegacje partnerów zagranicznych gminy oraz powiatu z Węgier z Burmistrzem Abádszalók, Mihály Kovács (partner gminy Rzepiennik) oraz Wojewodą Szolnok, Sándor Kovács i Wicewojewodą, Zsolt Borbás (partner powiatu). Gościom z zagranicy dedykowany był krótki program dożynkowy, po czym zostali oni obdarowani wieńcami i koszykami dożynkowymi.

Starosta Tarnowski Mieczysław Kras wraz z Wójtem Rzepiennika Kazimierzem Fudalą powitali wszystkich przybyłych gości oraz przedstawicieli poszczególnych gmin z grupami wieńcowymi, a także przybyłych mieszkańców powiatu tarnowskiego. W swoim wystąpieniu Starosta Tarnowski odniósł się do trzech wartości, które są kwintesencją polskiej tradycji dożynkowej, tj. do ziemi, religii i narodowości. W ten sposób nawiązał do słów wypowiedzianych w 1928 roku na wiecu w Wierzchosławicach przez Wincentego Witosa, który należy do ikonowych postaci polskiej wsi. W dalszej kolejności okolicznościowe wystąpienia wygłosili parlamentarzyści ziemi tarnowskiej Urszula Augustyn, Józef Rojek oraz Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela i Członek Zarządu Województwa Stanisław Sorys.

Następnie odbył się XIV Powiatowy Przegląd Wieńca Dożynkowego w którym zaprezentowało się dwanaście grup wieńcowych z gmin powiatu tarnowskiego. Wieńcom przyglądało się jury pod przewodnictwem Wicestarosty Tarnowskiego Mirosława Banacha, które zwracało uwagę na metody wykonania wieńców, symbolikę, pomysł, oryginalność itp. Po ośpiewaniu wszystkich wieńców przewodniczący Mirosław Banach podsumował współzawodnictwo wieńców dożynkowych. Jednocześnie Starosta oraz Wójt wręczali laureatom nagrody w dwóch kategoriach: wieńca współczesnego oraz wieńca tradycyjnego.

Wyniki w XIV Powiatowym Przeglądzie Wieńca Dożynkowego:

• wieniec tradycyjny
  1. miejsce – Gmina Ryglice
  2. miejsce – Gmina Zakliczyn, Gmina Radłów, Gmina Ciężkowice
  3. miejsce – Gmina Żabno, Gmina Pleśna

Wyróżnienie – Gmina Rzepiennik Strzyżewski

• wieniec współczesny
  1. miejsce – Gmina Tarnów
  2. miejsce – Gmina Tuchów
  3. miejsce – Gmina Gromnik

Po ogłoszeniu wyników odbyły się występy zespołów artystycznych tj. Kapeli z Siemiechowa oraz zespołu Łęgowianie z Łęgu Tarnowskiego, które zaprezentowały kilkunastominutowe programy muzyczno-artystyczne.

XIV Dożynki Powiatowe zakończył występ kabaretu Stare Wygi w składzie Marek Siudym, Jacek Fedorowicz, Maciej Damięcki i Marek Majewski. Po występie odbył się pokaz sztucznych ogni oraz zabawa taneczna trwająca do późnych godzin nocnych.

Uroczystości dożynkowe odbyły się dzięki pomocy i wsparciu partnerów i mecenasów:
Tauron Dystrybucja, Azoty Tarnów, Bruk-Bet, Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Leier, Coala, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Karpacka Spółka Gazownictwa, OSIKA Meble, Fewaterm, Dorzecze Białej, Dominex, StanPaul, Centrum Zdrowia Tuchów, Stanoil, Darbagos, Mikulec Tuchów, Almarco, Wrześniak Glassworks.

dozynki powiatowe 2012 02

dozynki powiatowe 2012 03